› Aktualności
18:30 / 10.07.2018

Za kierownicą bez dowodu rejestracyjnego i polisy

Za kierownicą bez dowodu rejestracyjnego i polisy

Od 1 października kierowcy będą mogli podróżować bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Za brak dokumentów nie będą karani mandatem. Nadal jednak będą musieli wozić ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty i - oczywiście - posiadać opłacone składki OC oraz ważny przegląd pojazdu.

Jak informuje resort cyfryzacji, na odejście od karania za brak dowodu rejestracyjnego przy kontroli drogowej pozwala przygotowana nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, którą sejm uchwalił 9 maja.

Z początkiem października, dane pojazdu i informacje o zawartej polisie gromadzone będą w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. To właśnie w tym elektronicznym systemie uprawnione służby, np. policja czy straż miejska, będą mogły sprawdzić informacje o pojeździe podczas kontroli.

Co w przypadku, jeśli system ulegnie awarii, a policjant przy kontroli będzie chciał sprawdzić czy auto jest zarejestrowane, ma aktualne badania techniczne oraz czy właściciel uiścił składkę ubezpieczenia OC?

- Kierowcy w ogóle nie powinni się o to martwić. Od 1 października dowód rejestracyjny i potwierdzenie polisy OC po prostu znikną z listy dokumentów, które trzeba mieć przy sobie w razie kontroli drogowej - zapewnia w rozmowie Karol Manys z biura prasowego ministerstwa cyfryzacji.

Jednocześnie dementuje pojawiające się informacje, jakoby już w tej chwili można było poruszać się bez dowodu rejestracyjnego i polisy.

- Jeszcze trochę cierpliwości. Nie będziemy go musieli wozić od 1 października, a na razie powinniśmy go jeszcze mieć ze sobą - zastrzega.

Obecnie na kierującego pojazdem bez dokumentów policjanci mogą nałożyć karę do 250 zł.

Co istotne, kierowca nadal będzie musiał posiadać przy sobie prawo jazdy i dowód osobisty. Natomiast dowód rejestracyjny okaże się niezbędny, m.in. w Stacjach Kontroli Pojazdów oraz podczas załatwiania formalności związanych ze sprzedażą auta.

- Należy też pamiętać, że to rozwiązanie będzie działać tylko w Polsce, a więc jeśli ktoś się wybiera za granicę, dokumenty powinien mieć przy sobie - dopowiada Karol Manys.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART