› Kultura i Rozrywka
08:33 / 11.03.2020

Wielbłądy, krowy i ryby. Wycieczka edukacyjna [FOTO]

Wielbłądy, krowy i ryby. Wycieczka edukacyjna [FOTO]

fot. ZSPT w Bojanowie

Uczniowie klas weterynaryjnych i technikum rolniczego ZSPT w Bojanowie uczestniczyli w wycieczce do jedynego w Polsce gospodarstwa specjalizującego się w hodowli wielbłądów.

Mieści się w miejscowości Sanie koło Żmigrodu. W stadzie znajdują się obecnie 32 dromadery. Wielbłądy okazały się bardzo przyjazne. Można je było głaskać, przytulać i karmić marchewką. Właścicielami gospodarstwa są Monika i Krzysztof Szymańscy. W ciekawy i przystępny sposób zapoznali uczniów z utrzymaniem i zachowaniem wielbłądów i chętnie odpowiadali na pytania. Dowiedzieć się można było, że maksymalna dzienna wydajność wynosi 6 litrów mleka, a laktacja trwa 8 miesięcy, a także, że mleko wielbłądzie ma właściwości zdrowotne. Okazało się bardzo smaczne.

Tego dnia uczniowie odwiedzili również inne ciekawe gospodarstwa rolne, m.in. w Wydartowie, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Obserwowano pracę robota udojowego. Ogranicza to znacznie pracochłonność w produkcji mleka. Robot odnotowuje również różne parametry udoju np. wydajność dzienną poszczególnych zwierząt czy częstotliwość korzystania z urządzenia przez krowy i przesyła je do centralnego komputera.

W Żołędnicy, w gospodarstwie należącym do Hodowli Zarodowej Zwierząt „Żołędnica” SP.ZOO, uczniowie obejrzeli halę udojową karuzelową, nowoczesny cielętnik i obory wolnostanowiskowe.

Ostatnim punktem programu było gospodarstwo rybackie w Rudzie Żmigrodzkiej, gdzie zapoznano się z produkcją i spacerowano ścieżką edukacyjną.

Włodzimierz Jędrzejczak

› napisz do mnie
› moje inne artykuły
1
0
oceń tekst 1 głosów 100%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 7