› Aktualności
10:00 / 21.07.2018

Unia wprowadza nowe oznakowania paliw

Unia wprowadza nowe oznakowania paliw

fot. fotolia.com

Obok znanych skrótów – Pb, On, LPG, na dystrybutorach na stacjach benzynowych pojawią się nowe oznaczenia paliw. To wymóg unijnego prawa, które trzeba wdrożyć do 12 października.

Paliwa gazowe mają być oznaczone symbolem rombu, benzyna - kołem, a olej napędowy kwadratem. Etykiety będą umieszczane na dystrybutorach paliwa oraz pistoletach. Ma to ułatwić kierowcom wybór paliwa.Takie same symbole już niebawem będą umieszczane również na nowo wyprodukowanych pojazdach - w bezpośrednim sąsiedztwie korków lub klapek wlewu paliwa. 

- Do tej pory pojawiały się pomyłki. Podróżując po państwach unijnych, ale nie tylko unijnych, czasami nie wiemy po prostu, co zatankować. Teraz wszystko będzie jasne - podkreśla w rozmowie z  redakcją Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Zaznacza, że te oznaczenia, które są stosowane do tej pory przez poszczególne sieci, dotyczące marek własnych, zostaną. Tak samo, jak pozostaną informacje dotyczące liczby oktanowej benzyny.

Niektóre z punktów tankowania rozpoczęły już pracę nad naklejaniem etykiet.
- Na większych, zmodernizowanych stacjach takie etykiety mogą już występować - zaznacza szef Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Sprawdziliśmy w Rawiczu. Na razie na żadnej ze stacji paliw nie ma nowego oznakowania.

0
2
oceń tekst 2 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART