› Kultura i Rozrywka
20:02 / 20.05.2020

Trzy przeloty stacji kosmicznej. Warto zobaczyć te petardy!

Trzy przeloty stacji kosmicznej. Warto zobaczyć te petardy!

fot. Adobe Stock

Nad Polską wieczorami od kilku dni śmiga Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ISS. Warto dziś wieczorem zadrzeć głowę do góry, aby ją zobaczyć, gdyż zapowiada się bezchmurne niebo. Szykują się aż trzy przeloty najbliżej nocy, a dwa z nich fani kosmosu zapowiadajają jako prawdziwe petardy!

Przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS trwają od 16 maja, nad Polską - przez najbliższe kilka tygodnie, a zakończą się 10 czerwca. To okres dobrej widoczności stacji kosmicznej nad Polską. Stację można dostrzec od jednego do aż czterech razy w ciągu danej nocy.

Dziś wieczorem ponownie mamy szansę zobaczyć przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nad Polską. Ponownie, bo stacja przelatuje nad nami już od kilkunastu dni, a od kilku dni dobrze ją widać na polskim wieczornym niebie.

W określonych miejscach Polski trajektoria satelitów na tle gwiazd może się nieco różnić, ale w przypadku ISS nie ma to większego znaczenia - należy wypatrywać po prostu bardzo jasnej gwiazdy (najjaśniejszej!) przemieszczającej się po niebie z zachodu na wschód we wskazanym przedziale czasowym.

W ciągu najbliższej nocy będziemy mogli zobaczyć 3 przeloty ISS:

I. W godz. 21:31 - 21:38 (kulminacja o 21:34) Stacja przeleci w zasadzie nad Bieszczadami, przez co najlepszy widok będą mieli mieszkańcy południowo-wschodniej Polski. Tam stację zaobserwujemy praktycznie w zenicie. Reszta kraju będzie widziała ISS nico niżej nad południowo-wschodnim horyzontem, ale wciąż bardzo wysoko na niebie. Stacja będzie leciała jeszcze na tle jaśniejszego nieba.

II. W godz. 23:08 - 23:14 (kulminacja o 23:11) Doskonały przelot! Stacja przeleci dokładnie nad centralną Polską, dzięki czemu będzie obserwowana praktycznie w zenicie (centrum kraju) i bardo wysoko na niebie obserwowana z południa i północy Polski.

III. W godz. 00:45 - 00:47 (kulminacja 00:47) Stacja przemknie nad naszymi zachodnimi i południowymi sąsiadami, ale jeszcze nad wysokości Niemiec wejdzie w cień Ziemi. Dlatego ten przelot zobaczą głównie mieszkańcy południowo-zachodniej i centralnej Polski. Pomorze i północny-wschód będzie mieć albo bardzo niski przelot, albo w ogóle go nie zobaczy.

Dokładne dane przelotów TUTAJ,  Za to dla swojej miejscowości najlepiej to sprawdzić na stronie internetowej Heavens Above, albo przy pomocy aplikacji mobilnej o tej samej nazwie. Można też na przykład skorzystać z aplikacji ISS Detector oraz z innych programów.

Za tydzień, 27 maja na nocnym niebie będzie można wypatrywać lecący w stronę ISS pierwszy prywatny załogowy statek kosmiczny Dragon SpaceX, który zabierze amerykańskich astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kilkanaście minut po starcie z Florydy będzie można go ujrzeć z Polski.

1
1
oceń tekst 2 głosów 50%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART