Suche powietrze a zdrowie

Opublikowano:
Autor:

Suche powietrze a zdrowie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Prawidłowy poziom nawilżenia powietrza jest równie ważny dla naszego zdrowia jak optymalna temperatura. Niska wilgotność to problem, z którym mamy do czynienia dosyć często. Na szczęście skuteczne nawilżanie jest proste, ponieważ wystarczy zastosować odpowiednie w tym celu urządzenie.

Prawidłowa wilgotność powietrza

O tym, że wilgotność powietrza jest prawidłowa, możemy mówić wtedy, gdy mieści się w granicach 40-60%. Mowa tutaj o wilgotności względnej, która jest wyrażana w procentach i oznacza stosunek ilości wody obecnej w powietrzu do maksymalnej ilości wody, jaką byłoby w stanie ono przyswoić. 

W artykule „Jak zadbać o prawidłową wilgotność powietrza?” opublikowanym na https://klarta.pl/blog/jak-zadbac-o-prawidlowa-wilgotnosc-powietrza/ czytamy, iż: „Zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie wraz z temperaturą. Aby utrzymać wilgotność względną na poziomie 40% w temperaturze 0 st. C, wystarczy, aby w 1 m³ znajdowało się około 2 g wody. Kiedy temperatura wzrośnie do 20 st., musi to być już 7 g”. To właśnie dlatego powietrze wewnątrz budynków często jest przesuszone w sezonie grzewczym, gdy napływa z zimnego otoczenia do ciepłego pomieszczenia.

Nie oznacza to jednak, że problem zbyt niskiej wilgotności nie może wystąpić o innej porze roku. Jego przyczyną bywają bowiem również susze, natomiast latem dochodzi do tego stosowanie klimatyzacji. Skutkiem ubocznym pracy klimatyzatora jest odprowadzanie z powietrza wody. W pomieszczeniach klimatyzowanych warto zatem kontrolować wilgotność powietrza, w czym pomoże higrometr.

Skutki niskiego poziomu nawilżenia powietrza

Pierwszym objawem przesuszenia powietrza jest drapanie w gardle, które prowadzi do suchego kaszlu. Ma to związek z brakiem odpowiedniego nawilżenia śluzówki dróg oddechowych. Niestety, suchość błon śluzowych ma jeszcze poważniejsze konsekwencje.

Wyższa podatność na choroby wirusowe i bakteryjne

Słabo nawilżona śluzówka nie jest w stanie prawidłowo pracować, a mówiąc dokładniej – oczyszczać wdychanego powietrza. W rezultacie chorobotwórcze zanieczyszczenia, w tym wirusy odpowiedzialne za przeziębienie, grypę, a nawet COVID-19, bez trudu trafiają wraz z tlenem do ludzkiego organizmu.

Podrażnienie oczu 

Kiedy powietrze ma zbyt niską wilgotność, wysycha także śluzówka oka. Pojawiają się wówczas takie dolegliwości jak swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. Na ich wystąpienie najbardziej narażeni są ludzie noszący soczewki lub pracujący przed komputerem, gdyż są to dodatkowe czynniki, wpływające na suchość oczu.

Słaba kondycja skóry i włosów

Zachowanie prawidłowej wilgotności powietrza jest ważne zarówno ze względu na zdrowie, jak i wygląd zewnętrzny. Słabe nawilżenie prowadzi bowiem do przesuszenia skóry i włosów. Skóra jest wówczas zaczerwieniona, swędzi i szybciej się starzeje. Włosy natomiast tracą blask, stają się szorstkie, podatne na łamanie i rozdwajanie końcówek. Dodatkowo na skórze głowy może pojawić się łupież.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi, Źródło: www.klarta.pl 

Jak radzić sobie z problemem przesuszenia powietrza?

Najlepszym sposobem na podniesienie poziomu nawilżenia powietrza jest zastosowanie dobrego nawilżacza. Idealnym rozwiązaniem będzie urządzenie wykorzystujące technologię ewaporacji, takie jak nawilżacze dostępne na https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/. Ewaporacja polega na odparowywaniu wody ze zbiornika, w czym pomagają zanurzony w wodzie filtr oraz wentylator wymuszający obieg powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny umożliwia stosowanie zwykłej wody kranowej. 

Podczas wyboru takiego urządzenia warto wziąć pod uwagę jego wydajność oraz obecność higrostatu, który ułatwia utrzymanie idealnej wilgotności. Użytkownik wybiera wówczas pożądany poziom nawilżenia, a sprzęt samodzielnie dąży do tego, aby ją uzyskać i utrzymać. Higrostat obecny jest m.in. w nawilżaczu https://klarta.pl/nawilzacze-powietrza/klarta-humea-wifi/

Zbyt wysoka wilgotność także szkodzi

Na zakończenie warto wspomnieć o tym, że przewilżenie powietrza jest równie niepożądane jak jego przesuszenie. Wysoka wilgotność może wynikać np. z niesprawnego układu wentylacyjnego, słabej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów albo awarii sieci wodno-kanalizacyjnej. Wilgoć sprzyja rozwojowi chorobotwórczych pleśni i może doprowadzić do wystąpienia chorób reumatycznych. Doraźnym sposobem walki ze zbyt wysoką wilgotnością powietrza są osuszacze, jednak trwałe wyeliminowanie problemu wymaga zdiagnozowania i usunięcia jego przyczyny.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE