Sprzęt niezbędny do pracy przy domu lub w ogrodzie

Opublikowano:
Autor:

Sprzęt niezbędny do pracy przy domu lub w ogrodzie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Przydomowa przestrzeń pełni bardzo ważną funkcję. Jest to zazwyczaj miejsce odpoczynku i relaksu dla całej rodziny. Pielęgnacja ogrodu jest jednak nie lada wyzwaniem, dlatego ważne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który w dużej mierze ułatwi pracę.

Narzędzia do cięcia i strzyżenia krzewów oraz rozdrabniania gałęzi
 

Okres wiosenny to czas intensywnego przycinania i strzyżenia roślin i krzewów. Można to robić za pomocą urządzeń ręcznych albo mechanicznych. Ważne jest, by sprzęt był dobrze zaostrzony. Najbardziej przydatne narzędzia do ogrodu polecają specjaliście z firmy seger.pl. Wszystkie poniżej wspomniane narzędzia dostępne są na stronie: https://seger.pl/kosiarki-spalinowe.

  • Sekatory – sekatory jednoręczne służą do przycinania pędów o średnicy 15 mm, narzędziami dwuręcznymi można przycinać pędy o grubości do 55 mm.
  • Sekatory dwuręczne np. model tukan lub żyrafa, odciążają użytkownika, bo przy cięciu tworzą dźwignię. Nożyce do żywopłotu – mogą mieć one pofalowane albo długie proste ostrza pokryte teflonem z gumowymi odbijaczami na uchwytach.
  • Siekiery i kliny – przydadzą się właścicielom duży, zadrzewionych terenów.
  • Nożyce elektryczne – w zależności od mocy, mogą pracować 40-70 minut. Znacznie ułatwiają przycinanie i formowanie krzewów.
  • Rozdrabniacz do gałęzi – przeznaczony do rozdrabniania pozostałości o cięciu i strzyżeniu. Poszatkowane gałęzie świetnie nadają się do ściółkowania rabat lub jako dodatek do kompostu. W przydomowych ogrodach sprawdzi się urządzenie o mocy 1600-2500 W.
Narzędzia do kopania i grabienia

Rodzaj gleby w ogrodzie determinuje wybór narzędzi. Na glebach lekkich nie ma potrzeby używać narzędzi o mocnej budowie. Sprawdzą się one w przypadku gleb mokrych i ciężkich.

  • Łopaty i widły – obecnie bardzo popularne są ergonomiczne, lekkie narzędzia, które są wytrzymałe i można je dopasować do wzrostu użytkownika.
  • Glebogryzarki – używa się jej do spulchniania gleby i mieszania jej z nawozem.
  • Motyki i grabie – wykorzystuje się je do rozbijania większych grud ziemi oraz do wyrównywania podłoża. Do wyboru są grabie z lekkiego i ciężkiego materiału.
Urządzenia do koszenia trawnika

Przydomowe trawniki wglądają efektownie tylko wtedy, gdy są odpowiednio przycięte. Decydując się na zakup sprzętu do koszenia, należy wziąć pod uwagę m.in.: ukształtowanie terenu. Ważny jest także rodzaj zasilania oraz moc sprzętu.

  • Kosiarki ręczne bębnowe – są one niewielkie i nadają się do koszenia niewielkich trawników (do 50 m2) o równej nawierzchni. Nie sprawdzą się na pofałdowanym terenie.
  • Kosiarki elektryczne – jest to lekki sprzęt o mocy do 1800 W. Szerokość robocza noża wynosi 30-45 cm. Najlepiej sprawdzają się na trawnikach o powierzchni do 500 m2. Na rynku dostępne są modele z kablem i bez przewodu. Maszyny mogą być zasilane akumulatorowo lub mieć wbudowane baterie słoneczne.
  • Kosiarki spalinowe – urządzenia tego rodzaju nadają się do koszenia większych powierzchni, mają silnik o mocy od 3,5 do 5,5 KM. Takie modele posiadają różne dodatkowe funkcje np. regulację wysokości cięcia, rozdrabnianie resztek, kosz na ścinaną trawę, napęd na koła albo elektryczny zapłon.
  • Minitraktorki spalinowe – używa się ich na rozległych terenach. Silnik takiego urządzenia ma moc kilkunastu KM. Poza tym, sprzęt posiada jedno lub kilkunożowy agregat, którego szerokość koszenia wynosi od 70 do 150 cm.
  • Kosy i podkaszarki elektryczne – sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie dotrą kosiarki. Świetnie nadają się do pielęgnacji rowów, placu przy ogrodzeniach i wokół drzew. Elementem tnącym w taki urządzeniu jest żyłka lub specjalna tarcza.

Poza wymienionym sprzętem niezbędnymi akcesoriami w pielęgnacji przydomowej przestrzeni są urządzenia do ochrony roślin: opryskiwacze, urządzenia do podlewania: konewki, zraszacze i węże ogrodowe oraz urządzenia do transportu: taczki z jednym lub dwoma kołami.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE