› Aktualności
19:40 / 04.01.2021

Smog. Obowiązkowo będziemy zgłaszać, czym ogrzewamy swoje domy

Smog. Obowiązkowo będziemy zgłaszać, czym ogrzewamy swoje domy

fot. M. Szafraniak

Nowy obowiązek w 2021 r. Właściciele domów od I kwartału nowego roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Nowe przepisy właściwie weszły w życie już od 1 stycznia 2021 r. Mają pomóc w utworzeniu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), która, według zapewnień rządu, ma umożliwić walkę ze smogiem.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) zostanie stworzona na podstawie deklaracji składanych przez właścicieli domów i ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. To ogólnokrajowy system, w którym będą gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

- CEEB będzie istotnym narzędziem wspierającym wymianę pieców, tak zwanych “kopciuchów”. Budowa nowego systemu została powierzona Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB). Docelowo system przyjmie postać elektronicznego rejestru, obsługiwanego przez aplikację dostępową w wersji mobilnej i webowej. Utworzenie ewidencji zostało skorelowane z wprowadzanymi zmianami w funkcjonującym programie “Stop Smog” - czytamy na stronie internetowej GUNB.

Budynki wielolokalowe i domy jednorodzinne

Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, wyjaśnia, że w CEEB znajdą się przede wszystkim informacje na temat źródeł spalania paliw w budynkach wielolokalowych oraz domów jednorodzinnych do 1 MW. Uwzględnione zostaną również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajduje się tego rodzaju ogrzewanie - chodzi głównie o kotłownie.

Docelowo znajdą się tam informacje na temat otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

- Ewidencja będzie również na bieżąco uzupełniana np. przez kominiarzy, którzy przeprowadzają okresowe przeglądy w budynkach - poinformowała Dorota Cabańska, szefowa GUNB. Na postawie informacji gromadzonych w CEEB samorządy będą mogły dobierać odpowiednie polityki i programy do walki ze smogiem w swoich gminach.
 

Ewidencja będzie budowana etapami, a cały projekt jest zaplanowany na lata 2021-2023. 

- Budowanie przez trzy lata i wielkie wdrożenie na końcu może się wiązać z ryzykiem poważnych błędów - stwierdziłan Dorota Cabańska.

Najpierw komunikat, później obowiązkowe deklaracje 

Pierwszym elementem, który zacznie działać, będą deklaracje o źródłach spalania, składane przez właścicieli domów. Ci od I kwartału 2021 roku będą musieli zgłaszać, czym je ogrzewają. Taka ewidencja ma pomóc w walce ze smogiem, a nie stosowaniu restrykcji wobec użytkowników spalających paliwa niskiej jakości.
 

- To będzie pierwsza funkcjonalność, jaką w CEEB chcemy uruchomić. Prowadzimy obecnie postępowanie przetargowe w tej sprawie i jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości - powiedziała szefowa GUNB. - Dane, jakie będziemy zbierać, będą ograniczone do minimum, tak aby oświadczenie było możliwie proste - podkreśliła p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
 

Od wejścia w życie ustawy właściciele będą mieli 12 miesięcy na przesłanie elektronicznego formularza z informacją, czym ogrzewany jest ich dom. W przypadku nowych obiektów, trzeba będzie poinformować o użytkowanym źródle ogrzewania w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Cabańska zaznaczyła, że przesłanie takich informacji będzie obowiązkowe.

Był pilotażowy program
Od października 2018 do końca 2020 roku prowadzony był pilotaż oraz projekt badawczo-rozwojowy dotyczący ewidencji. Wzięło w nim udział 17 gmin - m.in. Zabrze, Ustroń, Opoczno, Podkowa Leśna, Katowice, Warszawa (Targówek), Skawina, Karczew, Sucha Beskidzka, Mińsk Mazowiecki. Wyniki pilotażu będą wykorzystane w ramach prac nad docelowym systemem CEEB.

Ewidencja będzie miała połączenie z innymi ewidencjami i rejestrami, np. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków i to właśnie z niej będą pobierane niektóre dane - najbardziej podstawowe, niezbędne do oceny domów. Docelowo, w ewidencji mają się znaleźć informacje dotyczące ok. 5 mln budynków w całym kraju.

źródło: business insider

3
2
oceń tekst 5 głosów 60%