Pytania do radnych i brak zgody mieszkańców na zmianę granic [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Pytania do radnych i brak zgody mieszkańców na zmianę granic [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

RAWICZ. Sierakowo jest pierwszą z miejscowości, w której odbyły się już oficjalne konsultacje związane ze zmianą granic Rawicza i wcieleniem części wioski w granice miasta. Na pełnym emocji spotkaniu mieszkańcy przedstawili swoje stanowisko w tej sprawie.

Na początku roku Grzegorz Kubik - burmistrz Gminy Rawicz, przedstawił swoją propozycję zmiany granic miasta. Zgodnie z nowymi planami, do Rawicza miałyby być włączone tereny należące dzisiaj administracyjnie do Sierakowa, Szymanowa, Łaszczyna, Sarnówki i Dębna Polskiego. Wtedy też ruszył cykl spotkań informacyjnych z mieszkańcami, które odbyły się w Dębnie, Szymanowie i Sierakowie. Wtedy mieszkańcy obecni na zebraniach prawie jednogłośnie wypowiedzieli się przeciw proponowanym zmianom.


Konsultacje wystartowały

Teraz zgodnie z procedurami ruszyły konsultacje, których ważnym elementem jest ankieta przeprowadzana wśród mieszkańców. Jej wyniki zostaną przekazane radnym, którzy po zapoznaniu się z nimi podejmą decyzję, czy włączyć wskazane tereny do miasta.
Na spotkaniu w Szkole Podstawowej w Sierakowie pojawiło się ponad 20 osób, z czego 14 było mieszkańcami wsi. Zgodnie z danymi urzędu, w konsultacjach na terenie Sierakowa może wziąć udział ponad 1. 040 mieszkańców, z czego około 500 zamieszkuje tereny, które mają zostać wcielone do miasta.

 

"Walka z wiatrakami"

Zdaniem burmistrza, włączenie tej części Sierakowa jest wskazane ze względu zmiany w przepisach o Odnawialnych Źródłach Energii, uchwalonych przez sejm w 2018 roku. Głównym powodem zmiany granic jest oddziaływanie wiatraka, który rozciąga się na 3/4 tej zamieszkałej części wsi. Jeśli na tym obszarze nie uchwalimy miejscowego planu, to po 2022 roku mieszkańcy nie będą mieli możliwości żadnej rozbudowy swoich posesji - mówił w wywiadzie dla rawicz24.pl Grzegorz Kubik.
Obecny na spotkaniu mieszkaniec zadał pytanie do wszystkich obecnych na nim radnych, czy wiedząc o procedowanej przez parlament ustawie o OZE wystosowali oficjalny protest, lub apel do posłów, aby zablokowali uchwalenie niekorzystaniej dla mieszkańców Sierakowa ustawy, która zablokuje im możliwość rozbudowy swoich nieruchomości. Obecni ne spotkaniu radni dwóch kluczowych opcji, przyznali, że nie wystosowali takiego apelu. Burmistrz przyznał jedynie, że nieoficjalnie rozmawiał z posławmi w tej sprawie. 

 

Mieszkańcy przeciwni

Obecni na spotkaniu mieszkańcy wzieli udział w anonimowej anckiecie i przedstawili swoje zdanie odnośnie przyłączenia nowych terenów do Rawicza. Wydanych zostało 14 kart do głosowania. Jedna osoba była za włączeniem części wioski do miasta, 11 przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od decyzji.

Do 12 marca wszyscy mieszkańcy Rawicza, Sierakowa, Szymanowa, Dębna Polskiego, Łaszczyna, Sarnówki i Dębna Polskiego będą mogli oddać swój głos za pomocą internetowej ankiety: rawicz.konsultacje-spoleczne.pl [KLIKNIJ W LINK I WYPEŁNIJ ANKIETĘ]

 

 CZYTAJ WIĘCEJ: 

Gdzie i kiedy odbędą się kolejne konsultacje, na których będzie można wypełnić ankietę w formie papierowej przeczytasz w tym artykule: Ruszyły konsultacje w sprawie granic miasta

Dlaczego burmistrz proponuje zmianę granic? Co stracą, a na czym skorzystają mieszkańcy : Dlaczego burmistrz Rawicza chce powiększyć miasto? Zapytaliśmy

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE