› Gospodarka
11:01 / 30.07.2019

Pożyczka czy kredyt? Wybierz najlepsze rozwiązanie w swojej sytuacji

Pożyczka czy kredyt? Wybierz najlepsze rozwiązanie w swojej sytuacji

Dziś brak środków na koncie nie musi być problemem, z którym nie można sobie poradzić. Rynek finansowy oferuje wiele rozwiązań. Szybka pożyczka lub kredyt pozwolą zrealizować marzenia, uregulować zobowiązania bądź umożliwić uporanie się z chwilową trudną sytuacją finansową.

 

Większość z nas w swoim dorosłym życiu przynajmniej raz zdecydowało się na szybką pożyczkę pozabankową lub kredyt. Potwierdza to badanie „Dlaczego Polacy się zadłużają”, przeprowadzone przez IMAS International w na zlecenie Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Spośród biorących w nim udział Polaków w wieku 18–64 lat aż ponad 75% zadeklarowało, że przynajmniej raz w życiu wzięło kredyt lub pożyczkę. Wśród najczęstszych powodów zadłużania się wymienili zakup sprzętu AGD i RTV, remont w domu oraz kupno samochodu.

 

Dlaczego decydują się na któreś z tych zobowiązań? Wybierają je, bo dana rzecz jest za droga, aby ją kupić w ramach domowego budżetu, lub chcą ją mieć od ręki. Inną przyczyną są chwilowe problemy finansowe lub nieprzewidziane wydatki, na które musieli przeznaczyć wcześniej zgromadzone pieniądze.

 

Błyskawiczny zastrzyk gotówki

Czym się różni pożyczka od kredytu? To oczywiście podstawowe pytanie, jakie zapewne zadaje sobie wiele osób, zastanawiając się, na którą z tych opcji się zdecydować. Zacznijmy od pożyczki. Jest to produkt finansowy regulowany jest Prawem Bankowym i Prawem cywilnym. W przeciwieństwie do kredytu nie musi być obciążony dodatkowymi opłatami, a przy kwocie poniżej 500 zł nie jest wymagane podpisanie umowy w formie pisemnej.

 

O szybką pożyczkę pozabankową może starać się nawet osoba bezrobotna, jak również zatrudniona na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Nie ma też znaczenia dla instytucji jej udzielającej to, że pożyczkobiorca ma negatywną historię BIK, jeśli spłacił wcześniejsze zobowiązania – wyjaśnia ekspert hapipożyczki, firmy udzielającej pożyczek online.

 

Do weryfikacji danych potrzebny jest dowód osobisty. Jeśli procedura sprawdzająca zakończy się pozytywnie, klient otrzymuje pożyczkę pozabankową, czyli pieniądze na konto. Pożyczkobiorca może starać się o nią zarówno bezpośrednio w placówce finansowej, jak i przez Internet. Ta ostatnia opcja jest z pewnością wygodniejsza – pozwala załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu oraz na stronie internetowej skalkulować ofertę.

 

Szybką pożyczkę pozabankową można otrzymać na dowolny cel: wyjazd na wakacje, kupno samochodu, sprzętu AGD lub RTV, remont mieszkania itp. Sprawdzi się na pewno w momencie, kiedy potrzebujemy mniejszej kwoty – np. do wysokości 10–15 tys. zł.

 

Jeśli ktoś się zdecyduje na pożyczkę w banku, musi się liczyć z tym, że nie wystarczy tylko dowód osobisty. Nawet w przypadku szybkiej pożyczki niezbędne będzie zaświadczenie o zarobkach, a bank dodatkowo zweryfikuje, jaką zdolność kredytową ma osoba starająca się o dodatkowe środki.

 

Kredyt pod pewnymi warunkami

Jest to produkt finansowy zarezerwowany tylko dla banków. W zawieranej umowie musi być jasno określony cel, na który zostaną przeznaczone pieniądze, np. zakup samochodu, domu itd. Wiąże się to z prowizjami, odsetkami i opłatami. W związku z tym, że kredyt można otrzymać w wyższej kwocie niż pożyczkę, to zazwyczaj wybiera się go na sfinansowanie jakiejś dużej inwestycji, np. budowy domu, zakupu mieszkania lub działki.

 

Aby go dostać, trzeba spełnić określone warunki. Zaliczają się do nich np. miesięczne zarobki w odpowiedniej wysokości, umowę o pracę lub stałe dochody osiągane z własnej działalności gospodarczej. Bank również prześledzi historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy oraz rachunku, jaki posiada, pod kątem comiesięcznych wpływów oraz wydatków. Starając się o kredyt, klient nigdy nie jest pewien, czy bank przyzna mu takie wsparcie finansowe, o jakie wnioskował.

 

Co wybrać?

Wybór pomiędzy szybką pożyczką pozabankową a kredytem uzależniony więc będzie w dużej mierze od tego, jak dużą kwotę chcemy wziąć, czy zależy nam na czasie, jaką mamy historię i zdolność kredytową oraz na jak długi okres chcemy wziąć zobowiązanie. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że o ile pożyczka jest szybkim zastrzykiem gotówki, tak w przypadku kredytu trzeba uzbroić się w cierpliwość i liczyć się z tym, że bank może nie przyznać nam takiej kwoty, o jaką prosiliśmy.

 

Procedury starania się o dodatkowe pieniądze w obu przypadkach również różnią nie tylko liczbą wymaganych dokumentów, ale także obostrzeń oraz dodatkowych opłat. Dlatego – obojętnie, na którą z tych opcji padnie wybór – musimy bardzo dobrze się zastanowić, na co konkretnie i jaką kwotę będziemy potrzebowali. Następnie trzeba przekalkulować, które z rozwiązań jest bardziej opłacalne.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART