› Kultura i Rozrywka
09:16 / 17.01.2020

Początek obchodów 100-lecia powrotu ziemi rawickiej do Polski [FOTO]

Początek obchodów 100-lecia powrotu ziemi rawickiej do Polski [FOTO]

fot. Włodzimierz Jędrzejczak

Pierwszym punktem trzydniowych obchodów 100-lecia powrotu ziemi rawickiej do Polski, była konferencja naukowa „Szlakiem walk o Polskę”, zorganizowana przez Muzeum Ziemi Rawickiej oraz Rawicką Bibliotekę Publiczną.

Uczestnicy wysłuchali prelekcji Marka Rezlera „Powstanie wielkopolskie na tle realiów odzyskania przez Polskę niepodległości”, Jakuba Staszaka „Walki o Rawicz - przebieg i znaczenie” oraz Bogusława Tomaszewskiego „Granica polsko-niemiecka w okresie międzywojennym”.

Konferencję zakończył wyjazd śladami granicy polsko - niemieckiej, wytyczonej na mocy postanowień traktatu wersalskiego. Wzięło w nim udział 64. uczestników. Autokarami dojechali w kilka punktów na pograniczu Wielkopolski i Dolnego Śląska, przez które w dwudziestoleciu przebiegała linia granicy państwowej. Funkcjonowały tam urzędy celne i strażnice. Trasa przejazdu wiodła przez Dębno Polskie, Przywsie do Baranowic, a potem do Golejewka.

Częścią konferencji było otwarcie wystawy czasowa „Wywalczona wolność - Rawicz 1920” zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Rawickiej. Prezentowane są eksponaty ze zbiorów muzealnych: dokumenty archiwalne, kartograficzne, obrazy, militaria, sztandary, ponadto reprodukcje fotografii z lat 1919-1930, a także kopie materiałów archiwalnych udostępnionych przez Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Okręgowe w Lesznie. Wystawa będzie czynna do 28 lutego.

Włodzimierz Jędrzejczak

› napisz do mnie
› moje inne artykuły
2
3
oceń tekst 5 głosów 40%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 51