› Aktualności
17:11 / 01.06.2020

Pediatra: podczas pandemii dzieci przestały chorować. To dobry czas na szczepienia

Pediatra: podczas pandemii dzieci przestały chorować. To dobry czas na szczepienia

fot. Adobe Stock

W powiecie rawickim ruszyła działalność niektórych przedszkoli. Lekarze pediatrzy spodziewają się, że w najbliższych tygodniach efektem będzie wzmożona liczba infekcji wśród dzieci. 

Lekarz pediatra Maria Piasecka-Wolniewicz zauważa, że jedyną „dobrą stroną pandemii” (która skutkowała zawieszeniem działalności żłobków, przedszkoli i szkół) w pediatrii było to, że dzieci przestały chorować. Będąc w grupie, zarażały się nawzajem.

- Jednego dnia dzieci przestały chodzić do żłobków, przedszkoli i szkół i z tym dniem przestały chorować na infekcje dróg oddechowych, biegunki i grypę - jak ręką odjął. Tak po cichu myślę, że dla tych młodych rodziców to dobra lekcja – zapewnia. 

Lekarz pediatra uważa, że rodzice maja teraz najlepszy czas, aby kontynuować szczepienia. Dzieci są zdrowe, (a to najważniejszy warunek do szczepienia) i nie miały w ostatnich tygodniach kontaktu z chorymi rówieśnikami.

W rawickiej przychodni Center-Med szczepienia odbywają się normalnie. Zarówno te obowiązkowe, jak i zalecane. 

- Dzieci przyjmowane są w umówionym dniu mniej więcej co pół godziny. Do każdego małego pacjenta używamy nowego, sterylnego kompletu zabezpieczeń ochronnych, a każdy pacjent musi przejść przez specjalną śluzę - mówi Jolanta Strąk, z Punktu Szczepień Centrum Usług Medycznych Center-Med.

Dodaje, że zarówno rodzice jak i dzieci starsze muszą posiadać maseczki i rękawiczki. Przychodnia wznowiła też badania bilansowe niemowląt i dzieci.

1
4
oceń tekst 5 głosów 20%