› Kultura i Rozrywka
14:30 / 06.01.2020

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rawicza [FOTO+FILM]

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Rawicza [FOTO+FILM]

fot. Włodzimierz Jędrzejczak

Orszak Trzech Króli zainicjowała msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania N.M.P., którą odprawił proboszcz ks. kanonik Wojciech Prostak. W czasie mszy nastąpiło poświęcenie kredy, wody i kadzidła.

Potem orszak wyruszył spod szopki przy farze, w stronę kościoła pw. św. Andrzeja Boboli. Tworzyli go mieszkańcy Rawicza, Trzej Królowie na koniach, duchowni i dzieci przebrane za aniołki, pasterzy, rycerzy oraz Świętą Rodzinę. Tam Eucharystyczny Ruch Młodych odegrał scenkę jasełkową. Uroczystość prowadził ks. Jakub Madajczyk, który przybliżył znaczenie i tradycję Święta Trzech Króli.

Hasłem przewodnim tegorocznych orszaków, które w Polsce zorganizowano po raz dwunasty, były słowa „Cuda, cuda ogłaszają”, zaczerpnięte z kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. Orszak Trzech Króli to największe jasełka na świecie. Odbywa się w ponad 900. polskich miejscowościach, ale również za granicą (w zeszłym roku było to 14 miast).

Scenariusz tej uroczystości jest wszędzie podobny, oparty na ewangelicznym przekazie. Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej stajence, Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go całemu światu. Nieodzownym elementem każdego orszaku jest wspólne, radosne kolędowanie uczestników przemarszu, którzy idą za Trzema Królami ubranymi w piękne, barwne stroje oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. Każdy może się przyłączyć do orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia. Symbolem tego dnia jest papierowa korona, którą zakładają uczestnicy przemarszu.

 

 

Włodzimierz Jędrzejczak

› napisz do mnie
› moje inne artykuły
29
5
oceń tekst 34 głosów 85%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 47