› Aktualności
19:30 / 09.10.2019

Nauczyciele wznowią strajk od połowy października

Nauczyciele wznowią strajk od połowy października

fot. archiwum portalu

Na początku października szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz poinformował, że nauczyciele znowu będą protestować.

Ogólnopolski strajk nauczycieli rozpoczął się na początku kwietnia.

W tym roku nauczycielskie pensje wzrosły łącznie o około 15%. Pierwsza podwyżka - o 5% - miała miejsce w styczniu. Kolejna - prawie 10% - jest wypłacana od września. Pedagodzy otrzymują od 244 zł do 334 zł (brutto) więcej - w zależności od stopnia awansu zawodowego.

Od 27 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli był zawieszony. Jak jednak poinformował 2 października Sławomir Broniarz, nauczyciele chcą wznowić akcję protestacyjną. Teraz ma mieć jednak formę protestu włoskiego. To pokłosie ankiet wypełnionych we wrześniu przez blisko 230 tys. nauczycieli wszystkich typów szkół i przedszkoli. - Ankieta ZNP zawierała pytania dotyczące oceny kondycji polskiego systemu oświaty, protestu i udziału w preferowanej formie akcji protestacyjnej - czytamy na stronie internetowej związku.

Oprócz pytań o postulaty, jakimi powinno zająć się ministerstwo edukacji, zapytano o kontynuację protestu. 47% odpowiadających stwierdziło, że działania powinny być kontynuowane. Zapytano także o preferencje odnośnie formy protestu. Ponad połowa respondentów (55,3%) opowiedziała się za strajkiem włoskim, czyli niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej placówce. Chodzi np. o zawieszenie wycieczek szkolnych, na których nauczyciel musi opiekować się dziećmi przez całą dobę.


Według informacji ze strony ZNP, protest ma ruszyć 15 października.

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART