› Gospodarka
10:06 / 27.11.2019

Na co, oprócz oprocentowania zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki?

Na co, oprócz oprocentowania zwrócić uwagę przy wyborze pożyczki?

Polacy coraz chętniej sięgają po oferty firm pożyczkowych. Na pozabankowym rynku coraz większym zainteresowaniem cieszą się szczególnie pożyczki ratalne. Aby jednak wybrać korzystną ofertę, należy wiedzieć, na co zwracać uwagę. Wysokość oprocentowania to zaledwie jeden ważny czynnik.

 

W 2018 roku 571 tys. Polaków spłacało pożyczki na rynku pozabankowym, jak wynika z danych BIK. Ich łączna wartość przekroczyła kwotę 5,2 mld zł. W tym czasie zaciągano najwięcej pożyczek do 2 tys. zł, jednak rosła także szybko liczba pożyczek na kwotę 10 tys. zł i wyższą. To zasługa przede wszystkim coraz popularniejszych pożyczek ratalnych, które są podobne do kredytów gotówkowych, ale zdecydowanie łatwiej je otrzymać (mniejsze wymagania firm pożyczkowych względem klientów niż w bankach i mniej formalności). W sumie pożyczkodawcy pozabankowi udzielili w 2018 roku 10% wszystkich zobowiązań zaciąganych w Polsce. O tym, że Polacy coraz chętniej i coraz więcej pieniędzy pożyczają na rynku pozabankowym, świadczy również fakt, że w 2018 roku średnie zadłużenie klienta firmy pożyczkowej wynosiło 9,1 tys. zł, podczas gdy jeszcze 2 lata wcześniej było to 4 tys. zł.

Źródło: BIK

 

– Polacy chętnie pożyczają pieniądze na rynku pozabankowym i trzeba podkreślić, że to często osoby, które nie mają właściwie żadnych problemów finansowych i mają stabilną pracę. One chcą po prostu realizować swoje pasje i czasami potrzebują na to dodatkowych środków. Nie idą do banków, bo tam czekają ich kolejki i skomplikowane formalności. O wiele łatwiej dziś pożyczyć pieniądze przez Internet, zaciągając na przykład pożyczkę ratalną – wyjaśnia ekspert marki Ferratum Money.

 

– Niestety, problem polega na tym, że nie wszyscy wiedzą, na co zwracać uwagę, biorąc pożyczkę. Większość osób patrzy tylko na oprocentowanie, a to przecież nie wszystko, co istotne przy pożyczaniu pieniędzy – podkreśla przedstawiciel Ferratum Money.

 

Podpowiadamy zatem, co jeszcze może być ważne przy zaciąganiu pożyczki ratalnej, oprócz jej oprocentowania.

 

Wiarygodność firmy pożyczkowej

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, od kogo pożycza się pieniądze. Niektóre osoby, szczególnie w trudnej sytuacji finansowej, w ogóle nie zwracają na to uwagi. Tymczasem zaciągnięcie pożyczki z niepewnego źródła może skończyć się poważnymi problemami, szczególnie gdy ten pożyczkodawca żąda zabezpieczenia pożyczki na nieruchomości.

 

Najlepiej pożyczać pieniądze od znanych i cenionych firm pożyczkowych. Takie marki najczęściej dbają o wysokie standardy, mają tanią ofertę i przejrzyste zasady pożyczania. Jeśli już chcemy zaciągnąć pożyczkę w mniej znanej firmie, należy poszukać na jej temat opinii w Internecie. Nie zaszkodzi również przejrzeć listę ostrzeżeń KNF.            

 

Maksymalnie dostępna kwota i maksymalny okres spłaty

Tania pożyczka może skusić. Nic w tym dziwnego czy nagannego. Przecież chodzi o to między innymi, aby pożyczyć pieniądze bez dużych kosztów. Warto jednak także zwrócić uwagę, czy dany pożyczkodawca rzeczywiście udziela pożyczki na kwotę, jaka jest nam potrzebna. Co prawda w przypadku pożyczek ratalnych można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale to oznacza, że jedne firmy pożyczają 15 tys. zł, inne – 20 tys. zł, a jeszcze inne – 25 tys. zł.

 

Kolejna ważna kwestia to maksymalny okres spłaty. Tutaj również oferty poszczególnych pożyczkodawców się różnią. Trzeba mieć świadomość, że krótki okres spłaty to najczęściej wysokie raty miesięczne. Jeśli zależy nam na jak najniższej racie, aby nie nadwyrężać za bardzo domowego budżetu, najlepiej poszukać oferty z jak najdłuższym okresem spłaty.

 

Możliwość zawieszenia spłaty pożyczki

W życiu bywają różne sytuacje. Mogą pojawić się przejściowe problemy finansowe czy nagłe i konieczne wydatki. Wtedy ich sfinansowanie i spłata jednocześnie kolejnej raty pożyczki może być bardzo dużym wysiłkiem dla domowego budżetu. Warto się zabezpieczyć na taką ewentualność i zwrócić uwagę, czy firma, w które zaciągamy pożyczkę, umożliwia czasowe zawieszenie spłaty zobowiązania (tzw. wakacje od pożyczki). Niektórzy pożyczkodawcy mają to w swojej ofercie. Najczęściej takie wakacje od pożyczki trwają 1-2 miesiące.

 

Koszty windykacji

Przyszłość jest nieprzewidywalna i nie możemy być pewni, czy za jakiś czas nie stracimy naszego źródła dochodu (np. z powodu choroby czy likwidacji firmy pracodawcy). Wtedy mogą się pojawić problemy finansowe, które czasami przekładają się na kłopoty ze spłatą pożyczki. Warto już na etapie jej zaciągania zainteresować się, jakie są konsekwencje niespłacenia w terminie zobowiązania i jakie koszty związane z windykacją trzeba będzie ponieść u danego pożyczkodawcy. Oczywiście nigdy może nie dojść do tak dramatycznej sytuacji, ale lepiej zaciągnąć tanią pożyczkę tam, gdzie są również niskie koszty windykacji.

 

Inne ułatwienia

Na koniec warto także zwrócić uwagę, czy wybrany pożyczkodawca zapewnia dodatkowe profity za wybranie jego oferty. Mogą to być różnego rodzaje promocje, tańsze pożyczki dla stałych i solidnych pożyczkobiorców, możliwość przesunięcia terminu spłaty pierwszej raty itp.

 

Pożyczka ratalna jest dobrą alternatywą bankowego kredytu gotówkowego, bo łatwiej ją otrzymać i unika się skomplikowanych formalności. Aby jednak taka pożyczka rzeczywiście stała się wsparciem dla konsumenta, należy zaciągnąć ją z rozmysłem, po analizie oferty. Przy czym wysokość oprocentowania pożyczki powinna być kluczowym czynnikiem, ale nie jedynym, jaki wpłynie na wybór danej oferty.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART