Masz alergię na pyłki? Nie chowaj oczyszczacza do szafy

Opublikowano:
Autor:

Masz alergię na pyłki? Nie chowaj oczyszczacza do szafy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kobieta i dziecko

Sezon grzewczy już za nami, dlatego możemy cieszyć się powietrzem wolnym od smogu. Nie wszyscy jednak mogą odetchnąć z ulgą. 500 mln osób na świecie zmaga się z alergią wziewną, a 23% to osoby uczulone na wszechobecne teraz pyłki roślin. Jeśli należysz do tego grona, to dobra wiadomość dla ciebie jest taka, że oczyszczacze powietrza wykorzystywane zimą do walki ze smogiem, bardzo dobrze radzą sobie także z alergenami.

 

Jak oczyszczacz powietrza pomaga alergikom?

Osobom zmagającym się z alergią wziewną lekarze zalecają częste porządki, w celu usunięcia alergenów z powierzchni podłóg, mebli oraz pozostałych elementów domowego wyposażenia. Jednak zanim pyłki roślinne osiądą na nich, przez pewien czas unoszą się w powietrzu. Co więcej, zdarza się, że do niego wracają, np. strzepnięte z zasłony lub poduszki, na której się osadziły. 

Oczyszczacz powietrza może odegrać istotną rolę w zapobieganiu reakcjom uczuleniowym. Jak sama nazwa wskazuje, usuwa zanieczyszczenia bezpośrednio z powietrza. Nie zastąpi zatem regularnych porządków, ale zredukuje stężenie alergenów w mieszkaniu, poprawiając twój komfort życia. Bardzo dobrze radzi sobie zarówno z pyłkami roślinnymi, jak i zarodnikami pleśni, alergenami zwierząt i roztoczy.

Oczywiście, aby powietrze było oczyszczane z alergenów, w urządzeniu muszą znajdować się odpowiednie w tym celu technologie. Wielu producentów za podstawową broń w walce z alergenami uznaje filtr HEPA. Znajdziesz go m.in. w popularnych oczyszczaczach powietrza Philips, zaprezentowanych na https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/philips/.

Co teraz pyli w Wielkopolsce?

Sezon pylenia każdego roku rozpoczynają silnie uczulające wierzba i olcha. Obecnie powietrze jest już wolne od ich pyłków, ale gdzieniegdzie natknąć możemy się jeszcze na równie dokuczliwą brzozę. Spośród drzew istotne zagrożenie stanowią także dąb, platan, buk i grab. 

Maj to jednocześnie okres intensywnego pylenia traw, które należą do grupy najpopularniejszych alergenów roślinnych. Uczulające właściwości wykazują m.in. wyczyniec łąkowy, rajgras, tymotka łąkowa, kupkówka i wiechlina łąkowa. Z pozostałych roślin pylą pokrzywa, szczaw, rzepak, babka i mniszek lekarski. Najczęściej alergicy muszą unikać trzech ostatnich gatunków. 

Zapewne nie jest dla ciebie tajemnicą to, że pyłki rozprzestrzeniają się najłatwiej w wietrzne dni, dlatego właśnie wtedy alergikom zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności. W kontrolowaniu stężenia alergenów roślinnych pomagają prognozy pylenia i aplikacje dla alergików. Korzystaj z nich w celu zaplanowania codziennej aktywności tak, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z pyłkami. 

Idealny oczyszczacz powietrza dla alergika – jaki powinien być?

Według Wybierzoczyszczacz.pl niezależnie od tego, czy kupujesz oczyszczacz powietrza dla alergika, czy urządzenie przeznaczone wyłącznie do walki ze smogiem, jedną z najważniejszych kwestii jest wydajność oczyszczania. Producenci często podają rekomendowaną powierzchnię pracy dla swoich oczyszczaczy, ale obliczają ją na różne sposoby. Najlepiej przyjąć zasadę, iż w pomieszczeniu o standardowej wysokości CADR na poziomie 80 m³/h wystarcza na 10 m². Maksymalną powierzchnię pracy urządzenia możesz zatem poznać, dzieląc CADR przez 8.

Równie istotną rolę odgrywa obecność filtrów zapewniających wysoką skuteczność w usuwaniu alergenów. Jak już wspomnieliśmy, najlepiej radzi sobie z nimi technologia HEPA, którą znajdziemy obecnie w wielu oczyszczaczach powietrza. Jak czytamy w artykule https://wybierzoczyszczacz.pl/poradniki/oczyszczacz-powietrza-dla-alergikow/ proces eliminacji pyłków i roztoczy wspomaga jonizacja. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że pełni ona funkcję pomocniczą i sam jonizator nie zapewni dobrego rezultatu. 

W przypadku oczyszczaczy powietrza przeznaczonych do sypialni należy także zwrócić uwagę na głośność pracy. Zbyt wysoka będzie bowiem utrudniać ci sen, a ochrona przed alergenami jest potrzebna także nocą. Najlepiej, aby w najniższej prędkości poziom hałasu nie przekraczał 30 dB.

Jeśli po uwzględnieniu wszystkich tych wskazówek nadal masz wątpliwości co do wyboru oczyszczacza, to porównaj dostępne urządzenia pod kątem ceny oraz kosztów eksploatacji. Koszty użytkowania są równie ważne jak cena oczyszczacza, ponieważ trzeba je ponosić przez cały okres użytkowania go. Ich podstawowym elementem są wydatki związane z wymianą filtrów, ale nie bez znaczenia jest też pobór energii elektrycznej. W przypadku filtrów musisz pamiętać o tym, że różnią się one nie tylko żywotnością, ale i ceną.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE