› Zdrowie i uroda
07:08 / 17.11.2020

Lekarze apelują do ozdrowieńców: jesteście pilnie potrzebni

Lekarze apelują do ozdrowieńców: jesteście pilnie potrzebni

fot. Adobe Stock

Co minutę ktoś potrzebuje krwi. W dobie pandemii z każdym dniem błyskawicznie rośnie zapotrzebowanie na osocze osób, które wyzdrowiały z COVID-19. Lekarze apelują: jesteście pilnie potrzebni, wasze osocze może uratować komuś życie.

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  •  spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia;
  •  przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
  •  28 dni od zakończenia objawów;
  • 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
  •  są w wieku 18-65 lat;
  •  w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Przed wizytą w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa skontaktuj się z placówką w celu omówienia sytuacji i ustalenia terminu wizyty 61 886 33 54 (pon-pt w godz.7.30-14.30). 

NIE MA MOŻLIWOŚCI ODDAWANIA OSOCZA BEZ WCZEŚNIEJSZEGO USTALENIA TERMINU. 

 

6
6
oceń tekst 12 głosów 50%