› Aktualności
16:34 / 02.12.2020

Koronawirus. Szczepionka. Czy każdy będzie musiał się zaszczepić?

Koronawirus. Szczepionka. Czy każdy będzie musiał się zaszczepić?

fot. Adam Guz/ KPRM

 KORONAWIRUS. SZCZEPIONKA. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan związany ze szczepieniami na koronawirusa.

Jako pierwsi szczepionkę mają dostać seniorzy i pracownicy służby zdrowia. Według szefa rządu - szczepienia mają ruszyć za 2 miesiące.

Uwzględniając dzisiejszą statystykę, liczba osób, które przechodzą albo już przeszły koronawirusa przekroczyła w Polsce milion. Na dzisiejszej konferencji prasowej, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska podpisała umowy na 45 mln dawek szczepionki. Przedstawił też plan czteroetapowego procesu szczepienia przeciwko covid:

  • rejestracja online przez internet albo metodami tradycyjnymi
  • zgłoszenie do punktu szczepień
  • pierwsze szczepienia i obserwacja po szczepieniu
  • po 21 dniach powtórzenie szczepienia, ale już bez rejestracji

Jako jeden z pierwszych krajów na świecie, szczepionkę na koronawirusa zatwierdziła Wielka Brytania. Zjednoczone Królestwo chce rozpocząć pierwsze szczepienia w przyszłym tygodniu.

W Polsce natomiasr - zgodnie z planami rządu - szczepienia mają się rozpocząć w lutym. Aktualnie trwają prace nad systemem dystrybucji szczepionki.  

- Przybliżamy się do tego momentu, kiedy już niedługo, mniej więcej za dwa miesiące, będziemy mogli przeprowadzić szczepienia. To nasz mur, to nasze zapory przeciwko COVID- 19 - poinformował Mateusz Morawiecki

Jak przekazał szef rządu - szczepionka ma być darmowa i dobrowolna. Jego zdaniem, efektywne szczepienia doprowadzą do powrotu do normalności i przyspieszą odmrożenie wielu branż.

4
11
oceń tekst 15 głosów 27%