Konsultacje w sprawie zmiany granic Rawicza zakończone

Opublikowano:
Autor:

Konsultacje w sprawie zmiany granic Rawicza zakończone - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

W głosowaniu nad zmianami granic wzięło udział 699 osób. W efekcie rada będzie głosować nad włączeniem do miasta tylko jednego z trzech proponowanych przez burmistrza obszarów.

 

W konsultacjach wzięło bardzo mało osób uprawnionych do oddania głosu w tej sprawie. Zgodnie z obietnicami, burmistrz deklaruje jednak, że weźmie opinie mieszkańców pod uwagę.

- Po analizie całego procesu konsultacji i potrzeb rozwojowych miasta podjąłem decyzję, że zaproponuję radzie, by ta zdecydowała wyłącznie o jednym obszarze leżącym pomiędzy Szymanowem a Dębnem Polskim. To obszar w większości składający się z pól uprawnych wskazanych w studium pod budownictwo wielorodzinne oraz ulic w części zabudowanych domami jednorodzinnymi, które faktycznie leżą niemal w granicach miasta. Zabudowę jednorodzinną od terenów pod budynki wielorodzinne dzielą ogródki działkowe, które powinny pozostać i pełnić funkcję zielonego bufora. W mojej ocenie włączenie tego obszaru ma kluczowe znaczenie dla rozwoju miasta i jego przyszłości, jeśli chodzi o rozwój mieszkalnictwa. Tę decyzję podejmą radni – informuje burmistrz Grzegorz Kubik.

JAK GŁOSOWANO?

Mieszkańcy Rawicza

Mieszkańcy Rawicza wypowiedzieli się na temat trzech obszarów. W przypadku włączenia do Rawicza obszaru części Sierakowa, Łaszczyna i Sarnówki na „tak" zagłosowało 47,1 proc., „nie" zakreśliło 49,5 proc., a 3,3 proc. się wstrzymało.

W przypadku włączenia Szymanowa wyniki były zbliżone: „tak" – 42,8 proc, „nie" – 54,3 proc. i wstrzymało się 2,9 proc.

Ostatni obszar głosowany przez rawiczan dotyczył włączania terenów pomiędzy Szymanowem a Dębnem Polskim – „tak" – 46,1 proc., „nie" – 51,9 proc" i 1,9 proc. się wstrzymało. W głosowaniu wzięło udział 208 osób, które mieszkają na terenie miasta.

Szymanowo

Mieszkańcy samego Szymanowa (185 osób) odpowiadali na pytania dotyczące - części Szymanowa przy ul. Tysiąclecia. Głosowali; na „tak" 7 proc. na „nie" 93 proc.

Obszar pomiędzy Szymanowem a Dębnem Polskim

Z kolei mieszkańcy sołectw Dębno Polskie i Szymanowo (257 osoby) wypowiedzieli się negatywnie w kwestii włączenia terenów pomiędzy Szymanowem a Dębnem – 14 proc. było na „tak", a 84 proc. na „nie".

Z kolei mieszkańcy samego Szymanowa (185 osób) odpowiadali na pytania dotyczące części Szymanowa przy ul. Tysiąclecia. Na „tak" głosowało 7 proc., na „nie" 93 proc.

Sierakowo, Łaszczyn i Sarnówka

Ostatni głosowany w sołectwach obszar dotyczył włączenia do Rawicza części obszaru Sierakowa, Łaszczyna i Sarnówki. Mieszkańcy tych miejscowości (228 osób) zagłosowali w 81,6 proc. na „nie", 15,3 proc. na „tak", a 3 proc. się wstrzymało.

 

- Mieszkańcy sołectw jednoznacznie odrzucili możliwość zmian, choć w przypadku Sierakowa może to skutkować problemami związanymi z ustawą wiatrakową i brakiem możliwości późniejszej budowy czy rozbudowy domu. Jest to jednak wola większości wypowiadających się mieszkańców, którą należy uszanować. W rezultacie te tereny, razem z Szymanowem, nie znajdą się w propozycji, jaką złożę radzie w sprawie poszerzenia granic miasta - dodaje burmistrz Grzegorz Kubik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE