Czy Wielkanoc zostanie przeniesiona na wrzesień?

Opublikowano:
Autor:

Czy Wielkanoc zostanie przeniesiona na wrzesień?  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Święta Zmartwychwstania Pańskiego odbędą się zgodnie z kalendarzem liturgicznym 12 i 13 kwietnia. W tym roku nie będzie jednak tradycyjnej święconki.   

 

Dekret wydany przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów stanowi, że liturgie Triduum Paschalnego mają być odprawiane bez fizycznej obecności wiernych, którzy mogą się jednoczyć się z kapłanami śledząc transmisje telewizyjne lub internetowe.
 

Biskupi wydłużyli dyspensę dotyczącą udziału w niedzielnych mszach św. aż do odwołania. Zachęcają jednak do modlitwy indywidualnej i rodzinnej oraz do uczestniczenia w Eucharystii w duchowej łączności i za pośrednictwem mediów elektronicznych, radia lub telewizji. W sytuacji, gdy obecnie obowiązuje ograniczenie ilości wiernych na mszach św. (również na ślubach i pogrzebach) do 5 osób, jest to praktycznie jedyna możliwość.   

 

W Wielki Czwartek należy ominąć rytuał mycia nóg i procesję z Najświętszym Sakramentem do ciemnicy. W liturgii Wigilii Paschalnej kongregacja zaleca rezygnację z poświęcenia ognia, a także z chrztów. Adoracja krzyża czy Najświętszego Sakramentu w Bożym Grobie ma się odbywać z zachowaniem zasady, aby w kościele nie znajdowało się zbyt dużo osób.

 

W Polsce oznacza to również, że nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Obrzęd błogosławienia posiłków ma się odbyć w domach, przed wielkanocnym śniadaniem.

 

Procesje oraz wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, takie jak m.in. procesje czy misteria mogą być przeniesione na inny czas. W dekrecie zasugerowano datę 14 i 15 września.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE