› Motoryzacja
10:17 / 11.07.2018

Czy warto brać kredyt samochodowy?

Czy warto brać kredyt samochodowy?

Kredyty są – jak wszystko – dla ludzi, ale przede wszystkim dla banków, bo to ich główne źródło dochodu. Kto weźmie kredyt samochodowy, zyskuje tyle, że może od razu korzystać z pojazdu, choć nie ma na niego pieniędzy, traci natomiast odsetki i wszelkie inne opłaty, jakich w zamian zażąda bank kredytujący.

 

Czasem lepiej zaoszczędzić

Każdy, kto ma choćby podstawowe pojęcie o finansach osobistych powie: nie, nie warto. Lepiej zacisnąć pasa i drogą wyrzeczeń oraz systematycznego oszczędzania uzbierać potrzebną kwotę, niż pożyczać i słono za to płacić. To zupełnie słuszny pogląd, ale bywają sytuacje, w których nie ma innego wyjścia, bo samochód jest potrzebny od zaraz. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których samochód jest komuś niezbędny do wykonywania zawodu: takie auto w pewnym sensie na siebie zarabia, czemu by więc nie skorzystać z kredytu?

Tędy właśnie przebiega granica zdrowego rozsądku. Jeżeli nowy samochód jest rzeczywiście potrzebny, a nie stanowi jedynie zachcianki, to wzięcie kredytu samochodowego jest krokiem uzasadnionym. Pomocna może w tym być porównywarka kredytów online (www.lowcakredytow.pl). Jak nietrudno się przekonać, kredyty samochodowe są stosunkowo tanie, a na pewno znacznie tańsze od gotówkowych. Dlaczego? Dla tego, że zabezpieczeniem kredytu jest sam pojazd wraz z przepisaną na bank kredytujący polisą AC. To znacznie zmniejsza ryzyko kredytodawcy, który w razie niespłacania rat przejmuje pojazd i staje się jego właścicielem.

 

Realnie oceniaj własne możliwości

Warto wykorzystać kalkulator kredytu samochodowego w porównywarce www.lowcakredytow.pl i obliczyć, ile dany kredyt wraz z odsetkami i opłatami będzie kosztował oraz ile wyniosą comiesięczne raty. Powinny to być wartości niewpływające zanadto na poziom życia kredytobiorcy. Czasem można „oszukać” bank i wziąć kredyt mimo braku rzeczywistej zdolności kredytowej (nie wszystkie banki sprawdzają ją naprawdę skrupulatnie), ale może się to skończyć nieciekawie. Lepiej jest najpierw ocenić realnie swoją zdolność do spłacania kredytu i to nie tylko w danej chwili, ale i w perspektywie kilku lat.

 

Bezpieczny i niebezpieczny kredyt

Jeżeli ktoś ma stałe dochody i nadwyżkę finansową, jego ryzyko utraty pracy jest minimalne lub w ogóle go nie ma, a w razie czego może liczyć na pomoc rodziny – nie ma przeciwwskazań do szybkiego zakupu samochodu dzięki kredytowi. Jeśli jednak stąpa po kruchym lodzie, to zdecydowanie lepiej będzie mu wziąć się za oszczędzanie i kupić auto, choćby starsze i niższej klasy, ale za własne pieniądze. Bo pożyczanie to jednak ostateczność, a w każdym razie ostatecznością być powinno.

 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%