09:03 / 23.10.2019

Czy nauczyciele z naszych szkół przystąpią do strajku włoskiego? [SONDA]

Czy nauczyciele z naszych szkół przystąpią do strajku włoskiego? [SONDA]

fot. Zdjęcie poglądowe

Zarząd główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję: „Nauczyciele nie powinni wykonywać zadań, które nie są ich obowiązkiem” - stwierdzia Sławomir Broniarz, szef ogólnopolskich struktur związku. Jest to jednak tylko sugestia. Decyzja, czy przystąpić do protestu, należy do każdego nauczyciela. Jak to wygląda w naszych szkołach?

 

 

 

Nauczyciele domagają się przestrzegania prawa pracy.

 

 

- To nie jest protest przeciwko komuś, nie jest wymierzony w dzieci, nie walczymy też z ministrem edukacji. Chcemy zwrócić uwagę opinii publicznej na to, ile obowiązków ponad opisany czas pracy wykonują nauczyciele - dodaje Broniarz.

 

 

[o nagrodach starosty z okazji Dnia Edukacji Narodowej czytaj TUTAJ]

 

 

Podkreślił też, że ZNP pracuje nad obywatelskim projektem ustawy, która uregulowałaby kwestię wynagrodzeń nauczycieli.

 

 

O tym, jaką formę ma mieć protest pedagodzy zdecydowali w specjalnej ankiecie ZNP, w której udział wzięło ponad 227 tysięcy osób z całej Polski. Tylko 18% było za wstrzymaniem się od pracy tak, jak w kwietniu [o tym więcej pisaliśmy TUTAJ]. Z kolei aż 55,3% opowiedziało się za protestem włoskim.

 

 

Protest włoski oznacza koniec z bezpłatnym prowadzeniem kół zainteresowań, sobotnimi wyjazdami na konkursy z uczniami, pisaniem i koordynowaniem „projektów unijnych”, poprawianiem sprawdzianów i prac klasowych po godzinach pracy, czy przygotowaniach do „studniówek”.

 

 

Jednocześnie pedagodzy apelują do rodziców: „Zależy nam na dobrych warunkach w szkołach i przedszkolach. Wspierajcie nas w tym dążeniu!”.

 

 

[gimnazja przestały istnieć - co z nauczycielami - szczegóły znajdziesz TUTAJ]

 

 

Jak sytuacja wygląda w jarocińskich szkołach, czy są nauczyciele, którzy przystąpią do strajku włoskiego?

 

 

- To indywidualna decyzja każdego nauczyciela. Nie mamy na to wpływu - mówi Hanna Czerniak, szefowa jarocińskich struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego. I dodaje: - Jestem w stałym kontakcie z prezesami naszych kół. Do tej pory nie mam sygnałów, żeby ktoś podjął taki strajk. Mimo że w sondażu, który został przeprowadzony większość naszych członków opowiedziała się za taką właśnie formą protestu.

 

 

 

W środe - 6 listopada w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Jarocinie odbędzie się spotkanie nauczycieli z Małgorzatą Kowzan, szefową okręgu Wielkopolska Związku Nauczycielstwa Polskiego.  

 

 

 

 

 

 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się. Również w sieci.  

Strajk nauczycieli

Czy popierasz strajk włoski nauczycieli?

ankieta dodana 22.10.2019, ilość wszystkich głosów: 131
Tak
45%
Nie
54%
Nie mam zdania
1%
0
5
oceń tekst 5 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART