› Aktualności
11:00 / 13.01.2021

Awaria w stacji uzdatniania usunięta. Woda dziś powinna płynąć już normalnie

Awaria w stacji uzdatniania usunięta. Woda dziś powinna płynąć już normalnie

fot. archiwum

 RAWICZ  W piątkowe popołudnie znaczna część mieszkańców gminy Rawicz nie miała wody. Okazało się, że doszło do poważnej awarii urządzeń sterujących na stacji uzdatniania w Załęczu. Od tego momentu pracowała ona w trybie awaryjnym, co powodowało niższe ciśnienie. Utrudnienia trwały kilka dni, ale dziś już woda powinna płynąć normalnie, choć w nocy wystąpi jeszcze krótka przerwa w jej dostawie.

Przez czas pracy stacji w trybie awaryjnym występowało obniżenie ciśnienia oraz chwilowe braki w dostawie wody nie tylko na terenie Rawicza, ale także: Masłowa, Załęcza, Warszewa, Kątów, Dębna Polskiego, Sierakowa oraz Borownej, Świniar i Wodnik - w gminie Wąsosz. Wszystko dlatego, że piątkowa awaria była poważna, a jej natychmiastowe usunięcie niemożliwe.

- Spaleniu uległ falownik, to jest urządzenie automatyki, które steruje napływem i ciśnieniem wody i współpracuje z pompami drugiego stopnia, czyli tymi które pompują wodę do Rawicza. To urządzenie się zapaliło i trzeba było je ugasić - wyjaśnia prezes spółki ZWiK, Grzegorz Matysiak.

Jak mówi zostało ono zupełnie zniszczone i trzeba było zamówić nowe. Tłumaczy, że nie było to możliwe od razu, bo tego rodzaju części nie są dostępne "od ręki".

- Przy współpracy z zaprzyjaźnionymi automatykami udało się je ściągnąć z Niemiec i dojechało do nas wczoraj, 12 stycznia - mówi Grzegorz Matysiak.

 

Rzadkie zdarzenie

Zaznacza, że stacja nie była gotowa na tego rodzaju zdarzenie, bo urządzenia tego typu bardzo rzadko lub wcale nie psują się, a poza tym są drogie. Ich koszt to około 50 tys. zł.

- Nie wiadomo jeszcze, jaka była dokładna przyczyna tego zdarzenia, ale będziemy to ustalać - dodaje Matysiak.

AKTUALIZACJA

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Rawiczu sp. z o.o.
informuje odbiorców wody zamieszkałych w miejscowościach:

Rawicz (z wyjątkiem Rawicz-Sarnowa),  Masłowo, Warszewo, Załęcze, Sierakowo, Kąty, Folwark oraz Szymanowo (ul. Szczęśliwa, Radosna, Życzliwa),Dębno Polskie (ul. Rawicka, Miętowa, Rumiankowa) Świniary, Borowno, Wodniki, że w związku z nocnymi pracami na Stacji Uzdatniania w Załęczu
w dniu 13.01.2021/ 14.01.2021 r. (z środy na czwartek) w godz. od 22.00 do 2.00 nastąpi wyłączenie wody.

CZYTAJ TEŻ: Windami na dworcu PKP można przewozić rowery? >>>

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%