reklama
reklama

Kto będzie rządzić powiatem rawickim?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Kto będzie rządzić powiatem rawickim? - Zdjęcie główne

Jak tym razem rozdzielone zostaną stanowiska w powiecie? | foto archiwum portalu

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Znamy nazwiska 17 nowych radnych Rady Powiatu Rawickiego. Żadne ugrupowanie nie będzie mogło rządzić samodzielnie. Kto, z kim i na jakich zasadach dojdzie do porozumienia?
reklama

W 2014 roku, już tydzień po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych, wiadomo było, jaka koalicja będzie rządzić w powiecie. Wówczas porozumienie zawarły: Polskie Stronnictwo Ludowe, Samorządowa Akcja Wyborcza, Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. I już wtedy pojawiły się pierwsze informacje, jak zostaną rozdzielone stanowiska. Na starostę typowano Adama Sperzyńskiego z PSL. Z kolei, wicestarostą miał zostać reprezentant Platformy Obywatelskiej - Jacek Gwizdek. W kolejnych dniach informacje te potwierdziły się, reprezentanci PSL-u i PO stanęli na czele samorządu powiatowego na cztery lata.

Rada Powiatu Rawickiego - przymiarki sprzed kilku lat

W kolejnej kadencji, po wyborach w 2018 roku, sprawa nie została rozwiązana szybko i prosto. Rozmowy rozpoczęto wkrótce po ogłoszeniu wyników, ich efektu długo jednak nie było. By rządzić, potrzeba było koalicji liczącej 9 radnych. Wszystko wskazywało na to, że "karty rozda" Polskie Stronnictwo Ludowe, które - podobnie jak PiS - zdobyło najwięcej mandatów - po cztery. Do samorządu powiatowego weszli też reprezentanci ugrupowań, które popierały kandydaturę Jacka Gwizdka na burmistrza Rawicza: Samorządni - 3 mandaty i Porozumienie Samorządowe, któremu przypadły 2 miejsca w radzie. Razem dało to dokładnie 9 głosów.

Z nieoficjalnych informacji wynikało wtedy, że jako kandydatów ludowców na starostę wymienia się: Adama Sperzyńskiego, Ryszarda Drozdowskiego (wiceburmistrz Bojanowa za rządów Józefa Zutera), czy Ireneusza Młynka (startował w wyborach na burmistrza Bojanowa). Z kolei, jeśli chodzi o wicestarostę to - podobnie jak cztery lata wcześniej - miało pojawić się nazwisko Jacka Gwizdka, członka ugrupowania Samorządni PRA.

Możliwy był też inny scenariusz. PSL mogłoby się porozumieć z PiS-em i jeszcze jednym ugrupowaniem, ale tego rodzaju koalicja wydawała się mało prawdopodobna, zważywszy na ówczesną ogólnokrajową politykę ludowców.

Ostatecznie dwa ugrupowania - Polskie Stronnictwo Ludowe oraz Samorządni PRA - podpisały porozumienie w sprawie współpracy w radzie powiatu rawickiego. Wspólne oświadczenie Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Rawiczu oraz Zarządu Stowarzyszenia Samorządni PRA dotyczące woli budowania współpracy w Radzie Powiatu Rawickiego w latach 2018-2023, dotarło do mediów wieczorem, 8 listopada 2018 roku. Podpisali je: Janusz Maćkowiak - w imieniu zarządu PSL oraz Jacek Gwizdek w imieniu zarządu Samorządnych PRA. Zaznaczono w nim, że, kierując się pragmatyzmem i pozytywną oceną wyborców dotychczasowej pracy na rzecz powiatu rawickiego, na mocy uchwał przyjętych przez władze obu organizacji, wyrażono wolę kontynuowania współpracy.

Sensacyjne wybory i rozłam w ugrupowaniach tworzących Radę Powiatu Rawickiego

Sprawy przybrały zupełnie inny obrót niż wielu obserwatorów lokalnej sceny politycznej mogło się spodziewać. Zainteresowanie pierwszą sesją Rady Powiatu Rawickiego, która odbyła się w listopadzie 2018 roku, było duże, o czym świadczyła frekwencja w sali obrad ratusza.

Od momentu wyborów samorządowych, wersji podziału funkcji w radzie i zarządzie było kilka, a jedną z najczęściej powielanych, że kandydatem na starostę będzie Ireneusz Młynek (były przewodniczący rady powiatu, przegrał wybory na burmistrza Bojanowa), a jego zastępcą Jacek Gwizdek (dotychczasowy wicestarosta, przegrał wybory na burmistrza Rawicza). I obaj panowie na sesji się pojawili. Do końca nie było jednak wiadomo, do jakiego porozumienia doszło, bo - jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie - rozmowy mogły trwać do późnego wieczora poprzedniego dnia. Mimo tego, na pewne ustalenia wskazywać mógł sposób, w jaki podczas obrad radni zajęli miejsca przy stole. Obok siebie zasiedli Adam Sperzyński, Paweł Matysiak (PSL) i Roman Sidor (dotychczas Samorządni PRA).

Najbardziej emocjonującym momentem był wybór starosty. Choć na sesji pojawili się obaj panowie typowani wcześniej na włodarzy powiatu (Ireneusz Młynek i Jacek Gwizdek) i kandydatura Młynka na posiedzeniu padła (zaproponował go Ryszard Drozdowski), to jednak drugi kandydat (z tego samego ugrupowania) - Adam Sperzyński - otrzymał bezwzględną liczbę głosów. Za jego kandydaturą opowiedziało się 13 radnych.

W podobny sposób wybrano wicestarostę, którym został... Jakub Moryson, który - jak się później okazało - kilka dni przed sesją złożył rezygnację z członkostwa w Samorządni PRA.

I choć zarówno Ireneusz Młynek, jak i Jacek Gwizdek mieli nietęgie miny, to pogratulowali nowo wybranym i życzyli im powodzenia.

W skład zarządu weszli, oprócz starostów, także: Krzysztof Kołeczko (PiS), Wiesław Ceglarek (SAW) i Radosław Osiecki (Bezpartyjni Silny Region).Mimo że jego skład również okazał się sensacyjny, to starosta Adam Sperzyński wyjaśniał, że w ten sposób radni pokazują, że będą działać wspólnie i pracować dla dobra społeczeństwa, bez względu na przynależność polityczną.

- Wielu dzisiejszy przebieg sesji zaskoczył. Nie będę się odnosił do tego, co się wydarzyło, bo to nie jest ani czas ani miejsce (…). Zawsze w swoim życiu prywatnym, zawodowym i także samorządowym kierowałem się trzema zasadami, jakimi są: uczciwość, lojalność i szczerość, choć być może ta ostatnia cecha do końca się nie sprawdza w polityce, ale ten czas, w którym miałem zaszczyt współpracować z radnymi, zarządem, starostą i całym urzędem, były dla mnie ogromnym wyzwaniem i wielką przygodą, a także sukcesem, bo wiele udało się zrealizować. Za to wszystko dziękuję - stwierdził Jacek Gwizdek

Oświadczenia, zarzuty, wyjaśnienia

Przebieg pierwszej sesji powiatu był szeroko komentowany, jeszcze wieczorem tego samego dnia Samorządni PRA wydali oświadczenie w tej sprawie.

„Nie będzie kontynuacji sprawdzonej w ostatnich czterech latach koalicji Polskiego Stronnictwa Ludowego i Stowarzyszenia Samorządni PRA popieranego przez Platformę Obywatelską. Nową koalicję w Powiecie Rawickim stworzyły Prawo i Sprawiedliwość, Silny Region oraz rozłamowcy z różnych ugrupowań” - napisali członkowie ugrupowania. „Z przykrością przyjęliśmy informację, że dwóch radnych wybranych z list Komitetu Wyborczego Stowarzyszenie Samorządni PRA Jakub Moryson i Roman Sidor dla własnych, konkretnych korzyści opuścili nasze szeregi na początku obecnego tygodnia i przyłączyli się do innej koalicji. Zlekceważyli tym samym nie tylko wyborców, którzy oddali głosy na kandydatów naszego Stowarzyszenia, a także pozostałych członków Stowarzyszenia Samorządni PRA. Stało się tak, mimo podjęcia przez PSL i Samorządni PRA demokratycznych uchwał dotyczących woli współpracy obu ugrupowań i zawiązania koalicji. Należy podkreślić, iż obaj Panowie zaakceptowali te ustalenia”.

Zarówno Jakub Moryson i Roman Sidor zaznaczali, że nie czują się „rozłamowcami” (obecnie obaj należą do stowarzyszenia Razem w Powiecie).

- W poniedziałek, 19 listopada, na kilka dni przed sesją złożyliśmy rezygnację z członkostwa w ugrupowaniu Samorządni PRA. Nie zgadzamy się bowiem z polityką szefa struktur Jacka Gwizdka. Nam zależało, by funkcje w radzie podzielić między osoby, które uzyskały mandat, bo starostwo nie jest przechowalnią - wyjaśniał Roman Sidor, nowy przewodniczący rady powiatu. Zarówno on, jak i nowy wicestarosta, powody swojej decyzji obszernie wyjaśnili w oświadczeniu. „Sprzeciw niektórych członków Stowarzyszenia Samorządni PRA, co do wyboru nas, wynika jedynie z faktu, że nie zgodziliśmy się jako radni, żeby kandydat na stanowisko wicestarosty z ramienia PRA, pochodził spoza radnych Rady Powiatu Rawickiego, tym samym chcieliśmy po raz kolejny uniknąć sytuacji nieczytelnej dla mieszkańców powiatu, i ewentualnych zarzutów, że w ten sposób załatwiamy komuś miejsce pracy, na kolejne 5 lat” - napisano w dokumencie przesłanym redakcji. Sidor i Moryson twierdzili też, że o swoim stanowisku informowali władze PRA i PSL przez cały okres powyborczy.

Jaka koalicja w Radzie Powiatu Rawickiego zawiąże się tym razem? Kto zostanie starostą rawickim?

W tegorocznych wyborach samorządowych, które odbyły się w minioną niedzielę (7.04.2024), w Radzie Powiatu Rawickiego najwięcej mandatów - cztery - zdobył PiS, cztery komitety mają po 3 mandaty, a Nasza Droga - 1. Nikt nie może więc rządzić samodzielnie. Teraz trzeba poczekać na to, jaka koalicja się w powiecie zawiąże. 

Argumentów, które mogą skomplikować ten proces jest sporo:

  • W radzie ponownie znalazł się Ireneusz Młynek, którego kilka lat wcześniej typowano na włodarza powiatu. Zaskakujący obrót zdarzeń spowodował wówczas, że starostą został jednak Adam Sperzyński. Mandat uzyskał też Sławomir Gwizdek - brat Jacka Gwizdka i wydaje się, że ci panownie nie będą chcieli porozumienia z tymi, którzy kadencję wcześniej zdecydowali się na dość nietypowe rozwiązanie.

  • Z kolei, ugrupowania Silny Region, Koalicja Obywatelska i Razem w Powiecie były dla siebie konkurencyjnymi, jeśli chodzi o wybory burmistrza Rawicza i wybory do rawickiej rady miejskiej. Czy jest możliwe by w strukturach powiatu doszło do ich współpracy? Co ważne, ostatecznie w radzie miejskiej Silny Region stracił samodzielną większość, więc też potrzebuje koalicjanta.

  • Do "gry" w powiecie wróciła też Platforma Obywatelska (Koalicja), która w trwającej jeszcze do 30 kwietnia kadencji, nie miała swojego reprezentanta.

  • Starosta Adam Sperzyński i zarząd powiatu (czyli także Jakub Moryson) na konwencji wyborczej Silnego Regionu dostali od ugrupowania czerwoną kartkę.

    - Dlaczego Bezpartyjni Silny Region chce być bezpartyjną częścią powiatu? Bo straciliśmy zaufanie do działań starosty rawickiego, jego zastępców i współtowarzyszy. Starosta rawicki wpadł w towarzystwo ludzi, którzy kierują się chęcią rewanżu, nienawiścią i zemstą. My tego nie podzielamy i dajemy zarządowi powiatu czerwoną kartkę - stwierdzono podczas konwencji Silnego Regionu. - Naszym zdaniem, powiat jest miejscem, które powinno wspierać wszystkie gminy. Dla nas stał się miejscem, w którym nie tylko nie ma wsparcia, ale nawet nie ma współpracy - powiedziano na spotkaniu.
Rozmowy się rozpoczęły. Kto zostanie starostą? Czy stanowisko utrzyma Adam Sperzyński, czy zastąpi go inny radny? Jest także możliwe, by starostą została osoba spoza rady powiatu rawickiego. Czy lokalni politycy skorzystają z takiego rozwiązania? Przekonamy się o tym za kilka tygodni.

ROZKŁAD MANDATÓW W RADZIE POWIATU RAWICKIEGO:

- 4: Prawo i Sprawiedliwość (Maciej Jagodziński, Krzysztof Przybył, Piotr Popielas, Wiesław Krzyżosiak)

- 3: Koalicja Obywatelska (Ireneusz Młynek, Sławomir Gwizdek, Beata Pałka-Szydło)

- 3: Silny Region (Barbara Bogacka-Gancarczyk, Grażyna Kośmier, Radosław Osiecki)

- 3: Razem w Powiecie (Roman Sidor, Katarzyna Frąckowiak, Jakub Moryson)

- 3: Trzecia Droga PSL-PL20250 Szymona Hołowni (Adam Sperzyński, Szymon Węcłaś, Barbara Niwczyk)

- 1: Nasza Droga (Marek Glura)                          

Z poprzedniej kadencji pozostało 9 radnych. Są to: Grażyna Kośmider, Radosław Osiecki, Katarzyna Frąckowiak, Maciej Jagodziński, Piotr Popielas, Roman Sidor, Szymon Węcłaś, Jakub Moryson i Adam Sperzyński.            

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama