› Aktualności
06:30 / 16.01.2017

Zalegający lód i śnieg. Śmiertelne zagrożenie

Zalegający lód i śnieg. Śmiertelne zagrożenie

fot. KWP Poznań

Policja ostrzega i kontroluje, czy na samochodach ciężarowych i naczepach nie zalega śnieg i lód. - Może on stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego - przestrzega Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu. Kierowcy aut osobowych, też mają więcej obowiązków zimą.  

R E K L A M A

Obrazek znany nam wszystkim. Zimowy poranek, w kolejce aut do głównego skrzyżowania dróg krajowych w Jarocinie oczekuje kilka tirów. Tuż za nimi osobówki. Ciasno, by udało się przejechać na zielonym. Nagle ciężarówka rusza, a z góry spadają ciężkie kawałki lodu. Tym razem kilka centymetrów od maski… Przerażony kierowca osobówki raptownie hamuje. Pojazd za nim prawie wjeżdża mu w tył. Nieświadomy kierowca tira spokojnie kontynuuje jazdę…   

 - Zanim ruszymy w drogę zwracajmy uwagę w jakim stanie znajduje się nasz pojazd. Jest to obowiązek niezależnie od tego, czy podróżujemy samochodem osobowym, czy ciężarowym.

Trzeba pamiętać nie tylko o takich elementach jak ogumienie, oświetlenie, układ kierowniczy, ale także o odpowiednim oczyszczeniu i przygotowanie pojazdu do jazdy. Szczególnie ważne jest to w takich warunkach jakie panują obecnie.

Pamiętajmy, że na kierujących spoczywa powinność przygotowania do jazdy pojazdu w taki sposób, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych użytkowników dróg i dla niego samego. Taki obowiązek wynika, m.in. z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i art. 66, którego pierwszy punkt stanowi ,,Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego: nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

W trakcie pełnionych służb policjanci w dalszym ciągu będą prowadzać kontrole pod kątem przygotowania pojazdów ciężarowych  w taki sposób, aby nie zagrażały innym użytkownikom dróg – zapowiada KWP i przypomina, że funkcjonariusze w wielu miejscowościach mają już specjalne rampy do kontroli.  


R E K L A M A
2
0
oceń tekst 2 głosów 100%
R E K L A M A