Wścieklizna nadal niebezpieczna, także dla ludzi

Opublikowano:
Autor:

Wścieklizna nadal niebezpieczna, także dla ludzi - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Spotkanie z lisem, który przed nami nie ucieka, bywa groźne. Takie zachowanie sugeruje, że zwierzę ma wściekliznę. Niestety, tą śmiertelną chorobą można zarazić się nie tylko poprzez kontakt z dzikim zwierzęciem, ale także - psem lub kotem. Wprawdzie mamy obowiązek szczepić te zwierzęta przeciwko wściekliźnie, ale jak pokazują statystyki - różnie z tym bywa.

Wścieklizna - śmiertelna także dla ludzi choroba, roznoszona jest w Polsce głównie przez lisy wolno żyjące i nietoperze. Do dzisiaj nieznany jest lek przeciwko niej, a Światowa Organizacja Zdrowia wymienia wściekliznę jako jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób zakaźnych na świecie, której śmiertelność wynosi 99,9%. - Zachorowania ludzi na wściekliznę to w Polsce rzadkość, ale na świecie z tego powodu umierają tysiące ludzi, a pamiętajmy, że Polacy coraz dalej udają się na wakacje, czy w podróże służbowe - podkreśla Jacek Cichosz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Rawiczu.

W przypadku wystąpienia objawów nasuwających podejrzenie wścieklizny (zobacz poniżej), bądź też znalezienia martwego zwierzęcia, np. lis lub nietoperz, sprawę należy zgłosić do powiatowego lekarza weterynarii, który oceni, czy podejrzenie jest zasadne.

- Należy bezwzględnie unikać kontaktu z podejrzanym zwierzęciem i nie dotykać zwłok zwierząt. W przypadku uznania podejrzenia za zasadne, powiatowy lekarz weterynarii wprowadza stosowne środki mające na celu stwierdzenie lub wykluczenie wścieklizny. Odbywa się to poprzez obserwację żywego zwierzęcia lub badanie laboratoryjne martwego - tłumaczy Jacek Cichosz.

W Polsce rezerwuarem wirusa wścieklizny jest lis rudy. Stąd też na obszarach o największym ryzyku wystąpienia wścieklizny inspekcja weterynaryjna prowadzi szczepienia.

- Doustna szczepionka przeznaczona dla lisów znajduje się w blistrze zatopionym w przynęcie. Przynęta ma za zadanie zachęcić zwierzę do pobrania szczepionki. Jest ona rozrzucana z samolotu lub śmigłowca, albo też wykładana ręcznie - wyjaśnia Jacek Cichosz. Wykładanie szczepionki poprzedzane jest akcją informacyjną o terminie i sposobie przeprowadzenia szczepień ochronnych. - Należy bezwzględnie unikać kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów oraz uniemożliwić taki kontakt zwierzętom domowym. Osoba, która miała styczność ze szczepionką powinna zgłosić się do lekarza medycyny, natomiast kontakt zwierzęcia domowego należy zgłosić lekarzowi weterynarii - podkreśla Jacek Cichosz.

W Polsce obowiązkowemu szczepieniu ochronnemu przeciwko wściekliźnie poddawane są psy powyżej 3. miesiąca życia.

- A następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia - dopowiada lekarz. - Na obszarach występowania wścieklizny zalecane są również szczepienia kotów, a także zwierząt gospodarskich, jeśli mogą mieć one kontakt z dzikimi zwierzętami, takimi jak: lis, jenot, czy kuna - zaznacza Jacek Cichosz. Jednak rzeczywistość mówi coś innego. - W ubiegłym roku w naszym powiecie zaszczepiono zaledwie 879 psów i... 1 kota. W tym roku do tej pory tylko 549 psów - informuje weterynarz.

Posiadacz zwierzęcia, który uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie podlega karze grzywny.

Taka sama kara grozi w przypadku nieszczepienia kotów, jeżeli na danym obszarze został wprowadzony taki obowiązek. Jeśli ktoś przekroczył termin ponownego szczepienia, grozi mu ukaranie grzywną. To, że wcześniej zwierzę było szczepione regularnie, nie zwalnia właściciela z dalszej odpowiedzialności. - Zgodnie z art. 24 Kodeksu wykroczeń, grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. W tym przypadku jednak przepisy nie przewidują innej wysokości grzywny - zaznacza asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE