› Aktualności
07:46 / 17.07.2017

Uwaga na e-maile o rozliczeniu. Mogą zawierać wirusa

Uwaga na e-maile o rozliczeniu. Mogą zawierać wirusa

Najnowszy chwyt cyberprzestępców polega na rozsyłaniu do internautów e-maili z rzekomym rozliczeniem. Jako nadawcy tych wiadomości widnieją najczęściej prawdziwe osoby. Po ich otwarciu uaktywnia się skrypt, który instaluje na urządzeniu złośliwe oprogramowanie.

Temat takiej wiadomości zawiera informację o rozliczeniu z nazwą miesiąca. W jej treści, rzekomy nadawca informuje o tym, że wystawił elektroniczną fakturę, którą przesyła w załączniku (plik .xls) i prosi o weryfikację danych kontrahenta. W przypadku otworzenia załącznika, na naszym komputerze zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, dzięki któremu internetowi oszuści otrzymają dostęp do naszych danych.

Wiadomości e-mailowe podpisane są imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu (rozpoczyna się na: 508-10). Jak podaje serwis Niebezpiecznik.pl, dane rzekomego nadawcy, są wybierane losowo. Podobnie jak numer telefonu, mogą należeć do faktycznie istniejącej osoby. Często zdarza się, że odbiorcy takich e-maili zaniepokojeni ich treścią, kontaktują się z rzekomym nadawcą. Osoba, która odbierze telefon oczywiście nic nie wie o e-mailu.(WS)

R E K L A M A
R E K L A M A
1
1
oceń tekst 2 głosów 50%
R E K L A M A