› Aktualności
12:33 / 26.03.2020

Przez internet oszukała ponad 100 osób

Przez internet oszukała ponad 100 osób

fot. adobestock

Na internetowym portalu zakupowym ogłaszała, że odda za darmo zabawki i akcesoria dziecięce. Prosiła tylko o „przelanie” pieniędzy za przesłanie towaru. Oczywiście, nigdy tego nie zrobiła. Angelika Ch. oszukała w ten sposób 106 osób.

O możliwości popełnienia przestępstwa poinformował policję jeden z banków. Zgłosiły się do niego osoby, które podały, że na konto przekazały pieniądze za przesłanie zamówionego przedmiotu, ale prawdopodobnie padli oni ofiarą oszustwa. Pracownicy banku zastrzegli, że poszkodowanych może być więcej.

Ustalono bowiem, że na wskazany rachunek wpływa sporo wpłat od wielu osób, a pieniądze są wypłacane gotówką w jednym z bankomatów na terenie Rawicza. 

Śledczy ustalili, że konto, na które trafiały wpłaty należało do 24-letniego rawiczanina. Ten jednak przyznał, że wykonuje na nim niewiele operacji, ale pozwolił, by korzystała z niego jego dziewczyna, która u niego pomieszkuje. Rawiczanin - jak wyjaśniał policjantom - był przekonany, że kobieta prowadzi legalną sprzedaż internetową. „Byłem przekonany, że wszystko robi jak należy. Nie przypuszczałem, że może oszukiwać mnie i inne osoby” - zaznaczał mężczyzna.

Okazało się, że osobą prowadzącą „działalność” w internecie jest 27-letnia mieszkanka Legnicy - Angelika Ch., która już wcześniej była karana za oszustwa.

Stwierdzono, że w prowadziła w błąd, przez co doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem, aż 106 osób. Przekazywały one jej kwoty rzędu 20 - 240 zł za rzekomą przesyłkę, ale zamówionej rzeczy nigdy nie otrzymały. Materiały dotyczące procederu, jakim się zajmowała zajęły aż sześć tomów akt.

Wśród nich znalazła się opinia biegłych, bo kobieta leczy się psychiatrycznie. Ci stwierdzili, że jest upośledzona w stopniu lekkim, ale miała zdolność rozpoznania swojego czynu, a jedynie ograniczoną zdolność do pokierowania nim. Podczas przesłuchania nie potrafiła wyjaśnić, dlaczego postępowała w taki sposób. Zaznaczała, że zna więcej osób trudniących się tym samym, więc było to dla niej normalne.

 Kobieta usłyszała więc akt oskarżenia. Znalazło się w nim ponad 100 zarzutów dotyczących popełnienia oszustwa. Wyrok w sprawie 27-latki zapadł kilka dni temu w rawickim sądzie. Angelika Ch. Została uznana winną wszystkich zarzucanych jej czynów.

Sąd orzekł karę w postaci półrocznego pozbawienia wolności. Zobowiązał ją też do naprawienia wyrządzonych szkód, czyli oddania pieniędzy.

0
1
oceń tekst 1 głosów 0%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART