› Kultura i Rozrywka
09:23 / 22.02.2020

Pejzaże, portrety, architektura i kolaż [FOTO]

Pejzaże, portrety, architektura i kolaż [FOTO]

fot. Włodzimierz Jędrzejczak

W rawickiej galerii Sala Piecowa na wystawie „K - olejny Łukowiak” pokazany jest przekrojowy, z konieczności szczątkowy, dorobek artysty z lat 1984 - 2005. Wyeksponowano 25 prac olejnych i jeden kolaż ze sznurka.

Obrazy cechuje doskonale wyczucie koloru i światła. Różnią się nie tylko tematyką, ale również fakturą. Czasem jest grubo, wyraźnie położona farba, czasem prace są delikatne, jakby zamglone. Odnosi się wrażenie, że Zbigniew Łukowiak był pod wpływem impresjonizmu. Malował ekspresyjnie, głownie techniką alla prima (bez nakładania kolejnych warstw) świetnie oddając zróżnicowany klimat swoich prac.

Gośćmi specjalnymi na wernisażu wystawy była najbliższa rodzina Zbigniewa Łukowiaka: żona Alicja i syn Marek. Całość prowadziła córka artysty, Dorota, która była również inicjatorką ekspozycji. W części artystycznej wystąpił duet - Magdalena Zamoroka (śpiew) i Piotr Popielas (gitara, śpiew).

Wernisaż cieszył się niecodziennym zainteresowaniem. Rozpoczął się o godz. 18.17, co jeszcze bardziej upamiętniło postać Zbigniewa Łukowiaka. Zmarł bowiem w wieku 72 lat, 5 lutego 2007 roku, prawdopodobnie o tej właśnie godzinie. Wystawę można oglądać do 6 marca.

Włodzimierz Jędrzejczak

› napisz do mnie
› moje inne artykuły
2
3
oceń tekst 5 głosów 40%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART

Zdjęcia ilość zdjęć 26