› Aktualności
16:39 / 30.12.2019

Nowa cena i obowiązek segregacji. Numer konta i termin opłaty bez zmian

Nowa cena i obowiązek segregacji. Numer konta i termin opłaty bez zmian

Od stycznia obowiązują zmiany w zasadach segregacji śmieci. Do pojemników i worków w kolorze niebieskim, żółtym, zielonym i białym dochodzi nowy pojemnik w kolorze brązowym - na bioodpady. Taki kubeł muszą wprowadzić wszyscy właściciele posesji - za wyjątkiem tych, którzy mają kompostownik.

Od 1 stycznia zmienia się stawka opłat za śmieci, która będzie wynosić 24 zł od osoby. Wszyscy są także zobowiązani do segregacji śmieci. Jeżeli ktoś, z różnych względów, nie będzie selekcjonował odpadów, to od każdej osoby zapłaci podwójną stawkę - czyli 48 zł. Podobna „kara” zostanie zastosowana także w przypadku mieszkańców bloków.

Jak prawidłowo segregować odpady? INFORMACJĘ ZNAJDZIESZ TUTAJ 

Brązowy pojemnik

Od nowego roku mamy obowiązek segregowania odpadów biodegradowalnych, które do tej pory trafiały do pojemnika na odpady zmieszane. Są to m.in.: odpady warzywne i owocowe, resztki jedzenia (bez mięsa i kości), skorupki jaj, kwiaty cięte i doniczkowe czy liście i chwasty. W związku z tym, każdy właściciel nieruchomości musi wyposażyć się w brązowy pojemnik z napisem BIO.

Może być kompostownik

Właściciele domów jednorodzinnych (nie dotyczy: spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot czy budynków, w których jest więcej niż jedno mieszkanie) nie będą musieli zakupić brązowych pojemników pod warunkiem, że już od stycznia na swojej nieruchomości postawią kompostownik. Dodatkowo, właściciel takiej nieruchomości jednorodzinnej, przy której wszystkie odpady biodegradowalne, jakie produkuje, zagospodarowane zostaną w przydomowym kompostowniku, będzie mógł skorzystać z ulgi zwalniającej go z części opłat. Uchwała w tej sprawie musi być przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego podjęta do końca sierpnia 2020 r. Na razie więc będziemy płacić 24 zł od osoby.

- Kompostownik zamiast kubła mogą mieć także właściciele mieszkań z ogrodami. Polecamy to rozwiązanie, bo zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu odpadami, należy ich wytwarzać jak najmniej, a jeżeli już są, to trzeba je zagospodarować na miejscu. Więc jeśli jest możliwość skorzystania z takiego rozwiązania, to jak najbardziej można i nie trzeba mieć brązowego kubła. Różnica jest taka, że jedynie właściciele posesji jednorodzinnych będą mogli skorzystać z ulgi - wyjaśnia Eugeniusz Karpiński, przewodniczący KZGRL. W celu weryfikacji poprawnie składowanych odpadów, komunalny związek będzie sprawdzał, co znajduje się w odpadach zmieszanych - czy nie ma w nich odpadów biodegradowalnych.

- Wszystkie zmiany bezwzględnie obowiązują od 1 stycznia. Tak mówi ustawa i my nie możemy zmieniać przepisów. Przypominam jest to 24 zł od osoby, bezwzględna segregacja, a za jej brak opłata jest podwyższana do 48 zł. Z kolei, najpóźniej do 15 stycznia wszyscy mieszkańcy dostaną szczegółowe informacje dotyczące stawki i zasad segregowania. Konto oraz termin uiszczania opłaty się nie zmienia. Nie muszą też zmieniać deklaracji ci, którzy wcześniej nie segregowali śmieci, ale dobrowolnie uiszczali wyższą opłatę -  mówi Eugeniusz Karpiński, przewodniczący KZGRL .

Masz pytania w sprawie nowych zasad segregacji śmieci? Zamieść je w komentarzu, a my w kolejnym numerze "Życia Rawicza" postaramy się opublikować odpowiedzi na nie.

1
8
oceń tekst 9 głosów 11%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART