› Aktualności
12:32 / 26.09.2019

Nie chciała stać w korku. Korytarzem życia pojechała... pod prąd [FILM]

Nie chciała stać w korku. Korytarzem życia pojechała... pod prąd [FILM]

fot. internauta

Powiat trzebnicki. Kierująca osobówką na rawickich tablicach rejestracyjnych zdecydowała się na jazdę pod prąd na S5. Skorzystała z utworzonego korytarza życia.

Jak wcześniej informowaliśmy, dziś wczesnym rankiem doszło do zderzenia na S5 pomiędzy węzłami Korzeńsko i Garbce. Kierujący chryslerem najechał na tył opla corsy (czytaj TUTAJ).

Nitka w kierunku Wrocławia została zablokowana 
Na miejsce ruszyły służby ratunkowe. Kierowcy utworzyli korytarz życia (o nim pisaliśmy, m.in. TUTAJ), by usprawnić dotarcie aut uprzywilejowanych do poszkodowanych. Wydawać by się mogło, że kierowcy zachowali się właściwie. Generalnie tak. Poza jednym, niecodziennym wyjątkiem.

Pojechała pod prąd
Niestety, kierowców, którzy "wiedzą lepiej", nie brakuje. Nagranie otrzymaliśmy od internauty. Jak napisał, oczekiwanie nie było w smak jednej z kobiet. Zdecydowała się zawrócić. Jechała środkiem "eski" pod prąd. Skorzystała z utworzonego korytarza życia. Najprawdopodobniej zdecydowała się opuścić S5 na węźle Korzeńsko. Jak widać na nagraniu, jej "podróż" mercedesem na rawickich numerach rejestracyjnych była płynna. Zapewne bardzo się spieszyła... Jazda pod prąd drogą ekspresową lub autostradą jest niedozwolona. Jazda korytarzem życia, gdy na pomoc zmierzają służby ratunkowe, to skrajna nieodpowiedzialność.

Włącz myślenie za kierownicą
W zeszłym roku na polskich drogach miało miejsce ponad 31.000 wypadków. Do każdego z nich musieli dotrzeć przedstawiciele służb. Często na drodze straży pożarnej, pogotowia ratunkowego czy policji stają kierowcy, którzy nie wiedzą, jak prawidłowo ustąpić służbom miejsca na drodze.  

- Często widzimy kierowców, którzy w ostatniej chwili nerwowo szukają sposobu, by zjechać do krawędzi jezdni. Byłoby to znacznie prostsze, gdybyśmy za każdym razem, gdy stajemy na światłach lub w korku, zatrzymywali się właśnie przy tej krawędzi, a nie jak to mamy w zwyczaju - na środku pasa ruchu. O korytarzu życia powinniśmy pamiętać przez cały czas poruszania się po drodze - mówi Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.„Życie ma pierwszeństwo”
To hasło kampanii edukacyjnej skierowanej do polskich kierowców. Jej celem jest szerzenie wiedzy na temat zasad tworzenia korytarza życia. Organizatorem kampanii jest działająca przy Ministrze Infrastruktury Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Materiał możesz zobaczyć TUTAJ

Zmiana przepisów jeszcze w tym roku?

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy - Prawo o ruchu drogowym, wprowadzający przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Projekt trafił pod obrady Sejmu w ostatnich tygodniach. Posłowie mają go przyjąć w październiku. Przepisy, dotyczące korytarza życia, miałyby obowiązywać od 1 listopada br. Z kolei rozwiązania dotyczące jazdy na suwak zaczną obowiązywać po 60 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

ss
0
2
oceń tekst 2 głosów 0%