Księga wieczysta. Jakie informacje zawiera?

Opublikowano:
Autor:

Księga wieczysta. Jakie informacje zawiera? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Księga wieczysta to publiczny rejestr nieruchomości, w którym ujawniony jest jej stan prawny. Możemy zweryfikować ją w sądzie rejonowym, prowadzącym księgę lub na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Potrzebujemy jedynie numer księgi. Dzięki księdze wieczystej jesteśmy w stanie zweryfikować stan prawny nieruchomości i upewnić się, że jej zakup będzie bezpieczny.
 

Dział I-O - Oznaczenie nieruchomości

W I dziale księgi wieczystej przekonamy się, czy adres nieruchomości zgodny jest ze stanem faktycznym. Rozdział ten zawiera wszelkie informacje, dotyczące położenia nieruchomości, jej rodzaju, liczby pomieszczeń, powierzchni, a także sposobu jej przeznaczenia. Znajdą się w nim wzmianki na temat ewentualnego garażu, miejsca parkingowego czy przynależnej komórki lokatorskiej. Kupując mieszkanie należy upewnić się, że zostało ono oznaczone jako lokal mieszkalny.

 

Dział II -Własność

W tym dziale sprawdzimy, czy osoba, przedstawiająca się jako właściciel nieruchomości, faktycznie nim jest. Zweryfikujemy jego imię, nazwisko i numer PESEL. Jeżeli istnieją jeszcze inni współwłaściciele, oni również zostaną wpisani (wraz z wyszczególnieniem udziałów) w II dziale księgi wieczystej. W przypadku współwłasności, wszyscy właściciele muszą wyrazić zgodę na sprzedaż nieruchomości. W tym dziale znajdziesz także informację na temat spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

 

Dział III -Prawa, roszczenia i ograniczenia

Dział trzeci zawiera równie ważne informacje. Zdarzają się przypadki, gdy ktoś nieświadomie kupuje mieszkanie wraz z lokatorami. Aby tego uniknąć, bezwzględnie należy zweryfikować stan prawny nieruchomości. W dziale III księgi wieczystej umieszczone są wszelkie prawa osób trzecich, takie jak służebność, prawo dożywotniego użytkowania, dzierżawa, a także prawo pierwokupu. W przypadku tego ostatniego, transakcja kupna nieruchomości nie może dojść do skutku!

 

Dział IV-Hipoteka

Najczęściej kupujący obawiają się zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką. Aby uniknąć przykrych niespodzianek i ewentualnych kłopotów, należy sprawdzić IV dział księgi wieczystej. Widnieją nim wszystkie obciążenia finansowe nieruchomości. Znajdziemy w nim również informację o rodzaju hipoteki, walucie i wysokości zadłużenia. Zanim podpiszemy umowę kupna, powinniśmy upewnić się, że nieaktualne wpisy zostały usunięte, a hipoteka wykreślona. Co istotne, wpisy te należy zweryfikować w dniu podpisania umowy. Czym może grozić zakup mieszkania obciążonego hipoteką? Gdy poprzedni właściciel zaprzestanie spłacania rat, bank będzie dochodził swoich roszczeń z zakupionej przez nas nieruchomości.

 

Wzmianki

Chociaż omawiane na końcu, są niezwykle istotne. Wzmianki umieszczane są w każdym dziale księgi wieczystej. Mówią one o złożonych wnioskach do sądu rejonowego o dokonanie nowego wpisu do księgi. W zależności od działu, wzmianka może oznaczać, że nieruchomość właśnie została obciążona hipoteką lub prawami osób trzecich. W przypadku dostrzeżenia w księdze wieczystej wzmianek, należy je wyjaśnić i wstrzymać się z finalizacją transakcji.

 

Jeśli nie posiadamy numeru księgi wieczystej, możemy skorzystać z platformy Ksiegiwieczyste.pl. Wystarczy, że wpiszemy numer działki lub adres administracyjny nieruchomości. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE