› Aktualności
11:06 / 17.02.2020

Dziewięć instytucji straci lokale. Gmina wypowiada najem

Dziewięć instytucji straci lokale. Gmina wypowiada najem

RAWICZ. Gmina wypowiada umowę najmu dziewięciu instytucjom, które mieszczą się w budynku przy ul. Buszy 5.

Jest to obiekt, który w najbliższych miesiącach ma przejść rewitalizację. Po zakończeniu prac remontowych, będzie się w nim znajdowało centrum senioralne i ośrodek wsparcia. Dlatego dotychczasowi najemcy mają umowy jedynie do końca kwietnia.

Zapytaliśmy CIB, czy jest szansa, że zakończeniu inwestycji, podmioty te będą mogły wrócić do dotychczasowej siedziby, ale okazuje się, że nie ma takiej możliwości.
- Niestety, gdyby nieruchomość przy ul. Buszy miała być wyremontowana pod te instytucje, to nie byłoby szans na otrzymanie dotacji. Jej uzyskanie było możliwe tylko, gdy cele są określone, takie jak właśnie centrum senioralne, ośrodek wsparcia - tłumaczy Mateusz Domagała.

Twierdzi, że gmina pomoże tym instytucjom w znalezieniu innych lokalizacji.
- Będziemy szukać lokali, odpowiednich dla poszczególnych najemców i w miarę możliwości je proponować - zapewnia Łukasz Pruski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Rawiczu, który zarządza nieruchomością.

Powiat pomoże
Wśród instytucji obecnie zlokalizowanych przy ulicy Buszy 5 znajduje się biuro Narodowego Funduszu Zdrowia, z którego usług mieszkańcy mogą korzystać. Zaniepokojony tym, że mogłoby ono w ogóle zniknąć z naszego terenu, starosta Adam Sperzyński, zaoferował pomoc.

- Jeśli NFZ nie znajdzie nowego lokalu we własnym zakresie, już poinformowałem leszczyńską delegaturę funduszu, że my postaramy się znaleźć odpowiednie biuro na ten cel w naszym budynku przy Wałach Jarosława Dąbrowskiego. Już sprawdzałem, że możemy tam wygospodarować potrzebne miejsce - deklaruje Adam Sperzyński. Dodaje, że niestety powiat nie dysponuje taką bazą, by pomieścić wszystkie instytucje, które będą się wyprowadzać z Buszy.

Szukają nowego miejsca
Póki co, w budynku przy ul. Buszy 5, swoją siedzibę mają także, m.in. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu, oddział w Rawiczu, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy w Rawiczu, Polski Związek Niewidomych Zarząd Koła Rawicz, Zarząd Rejonowy PCK w Rawiczu, Klub Honorowych Dawców Krwi przy PCK w Rawiczu.
Żadna z instytucji nie wie jeszcze, gdzie będzie kontynuować swoją działalność.
- Cały czas szukamy nowego lokum - mówi Ewa Sibiga, szefowa Klubu HDK.

8
5
oceń tekst 13 głosów 62%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART