› Aktualności
14:02 / 09.01.2020

Droga S5 ma być tamą dla ASF?

Droga S5 ma być tamą dla ASF?

fot. archiwum

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowie na apel premiera i ministra infrastruktury. Zostaną zamknięte wszystkie przejścia dla zwierząt na autostradach i drogach ekspresowych w zachodniej i południowej części Polski.

Afrykański Pomór Świń (ASF) przesuwa się w kierunku zachodniej granicy. Po ostatnich odkryciach nowych ognisk tej choroby, m.in. w Gminie Sława, GDDKiA zdecydowała się odpowiedzieć na apel władz państwowych i przyłączyć do profilaktycznego programu walki z rozprzestrzenianiem się ASF.

Jak przekazała w komunikacie GDDKiA, na części autostrady A4 i A2 oraz na odcinkach dróg ekspresowych S3 i S5 zamknięte zostaną przejścia dla zwierząt. Zdaniem generalnej dyrekcji, ma to zapobiec migracji zwierząt z terenów, gdzie wykryto ASF.

W miejscach, gdzie zwierzęta mogłyby przedostać się na drugą stronę drogi, pracownicy ustawią barierę z siatki o wysokości do 1,5 metra. Pozostawione będą jedynie specjalne przełazy w miejscach występowania wilków. Tam, gdzie nie uda się zamontować ogrodzenia, drogowcy wyłożą środki, które swoim zapachem będą odstraszać dziki.

Dotychczas podobne rozwiązania w związku z afrykańskim pomorem świń GDDKiA wprowadziła na autostradzie A2 i A1. 

kliknij, aby powiększyć

 

Czy płoty wzdłuż autostrad powstrzymają ASF?

ankieta dodana 09.01.2020, ilość wszystkich głosów: 166
TAK
25%
NIE
75%
2
2
oceń tekst 4 głosów 50%