› Aktualności
15:36 / 21.02.2020

Będzie kolejna podwyżka opłaty za wywóz śmieci

Będzie kolejna podwyżka opłaty za wywóz śmieci

fot. adobe stock

Prawdopodobnie od 1 maja za śmieci zapłacimy więcej. Mówi się, że cena z 24 zł może wzrosnąć do 30 zł lub więcej. Szef komunalnego związku potwierdza, że podwyżka będzie, ale nie podaje stawki. Tłumacząc, co na nią wpływa zaznacza, że kwota będzie znana w marcu.

Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego trzy razy ogłaszał przetarg na odbiór śmieci licząc na niskie ceny. Niestety, po otwarciu ofert trzeciego postępowania, znów kwoty były wysokie. Zdecydowano więc, że kolejnego przetargu nie będzie.
- Nie ma szans na niższe oferty, a wręcz przeciwnie - mogą być jeszcze wyższe - informuje Eugeniusz Karpiński, przewodniczący Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.

Dodaje, że na zmianę stawki wpływ będą miały - oprócz wyników przetargu - jeszcze dwie istotne rzeczy.
Jedną z nich jest masa opadów, jaka będzie odbierana. Dane te związek musi oszacować - dla całego roku - na podstawie pierwszych dwóch miesięcy.

Trzecim czynnikiem mającym wpływ na podwyżkę - według Karpińskiego - jest liczba mieszkańców.
- Przez blisko siedem lat działalności związku kontrolowaliśmy właścicieli nieruchomości. W efekcie, blisko 4 tysiące osób przybyło w systemie w porównaniu z początkiem - informuje Eugeniusz Karpiński. Tłumaczy, że są to osoby, które z różnych względów nie zgłosiły się - w wyniku zapomnienia, lub po prostu świadomie.

- W związku z tym, że od stycznia podwyżka jest bardzo wysoka, właściciele nieruchomości zmieniają swoje deklaracje - tak, żeby płacić faktycznie za osoby przebywające w danym gospodarstwie, a nie za te, które są zameldowane, ale przebywają gdzieś indziej - wyjaśnia szef KZGRL. W efekcie - zmniejsza się liczba osób, od których będą płacone składki.
- Spodziewamy się, że z systemu ubędzie nam kilka tysięcy takich osób, co oznacza zmniejszenie naszych dochodów - podkreśla Eugeniusz Karpiński i dodaje, że wszystkie sytuacje umniejszania deklaracji będą sprawdzane.

Kiedy i ile?
Podwyżka prawdopodobnie obowiązywać będzie od 1 maja. Szef KGZRL nie chce jeszcze powiedzieć, ile dokładnie ona wyniesie. Twierdzi, że po zweryfikowaniu wszystkich danych, jej wysokość ma być znana w połowie marca.

- Faktury za luty otrzymujemy do 10 marca i wtedy będziemy wiedzieć, jaka masa odpadów była odebrana i większość deklaracji do tego czasu też powinna być uporządkowana. Teraz za wcześnie by mówić o kwocie, bo znamy tylko ceny z przetargu - twierdzi Karpiński.

5
45
oceń tekst 50 głosów 10%
R E K L A M AZAMÓW DROBNE MOBI ART